Jak rozpoznać grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci to bardzo rozpowszechniona przypadłość. Szacuje się, że chorobą dotkniętych jest ponad 20% Polaków! Taki stan rzeczy wynika z faktu, że grzybicą bardzo łatwo się zarazić, choć bywa i tak, że rozwija się bez uprzedniego kontaktu z osobą chorą.

grzybica paznokci

Pojawienie się grzybicy może być wywołane na jeden z trzech sposobów: przez zarażenie od innej osoby, rozprzestrzenienie się grzybicy ze skóry na paznokcie lub rozwój grzybów w wyniku nieprawidłowego doboru obuwia czy niedostatecznej higieny osób, które doświadczyły już kłopotów tego typu (nawrót) – wyjaśnia ekspert z Apteki Mirowskiej. Ta choroba nigdy nie cofa się samoistnie, a przeciwnie, z czasem pogłębia się i rozprzestrzenia na kolejne partie ciała, dlatego niezwykle ważne jest rozpoznanie i wdrożenie leczenia.

Objawy grzybicy paznokci

Chorobę wywołują różne rodzaje grzybów, które dają różne objawy. Najczęstszym rodzajem grzybów powodujących to schorzenie są dermatofity, posiadające zdolność rozkładania keratyny, będącej jednym z głównych składników skóry i jej wytworów (włosy i paznokcie).

Przebarwienia płytki paznokcia

Zmiany paznokcia zaatakowanego przez dermatofity początkowo są mało niepokojące i polegają na odbarwieniach, podobnych do przebarwień od palenia papierosów czy malowania paznokci zbyt mocno wnikającymi w płytkę lakierami. Z czasem kolor ciemnieje i paznokcie nie są już żółtawe, ale nieco brązowe.

Deformacje paznokcia

Zmienia się też struktura zakażonego paznokcia. Płytka zaczyna się rozwarstwiać, a niekiedy też strzępić na brzegach. Na powierzchni pojawiają się bruzdy i zgrubienia, po pewnym czasie paznokieć staje się tak gruby, że obcięcie go sprawia trudność.

Nieprzyjemny zapach

Bardzo dokuczliwym objawem towarzyszącym jest nieprzyjemny zapach, jaki wydziela się z tkanek rozkładanych przez grzyby. Niechcianej woni nie sposób pozbyć się za pomocą zwykłych środków higienicznych, dlatego często właśnie dopiero ten trudny do ukrycia objaw skłania chorych do szukania pomocy – zauważa nasz rozmówca z Apteki Mirowskiej.

Nieleczona grzybica paznokci w efekcie prowadzi do utraty paznokcia, jednak przy okazji stanowi zagrożenie dla zdrowych fragmentów skóry i innych osób z naszego otoczenia. W aptekach dostępne są liczne środki przeciwgrzybicze w postaci płynów, kremów, sprayów i zasypek, dzięki którym szybko pozbędziemy się nieprzyjemnych objawów i wygonimy niechcianego gościa. Ich stosowanie pomaga także w uniknięciu nawrotów choroby.