Jaka jest różnica między implantem a koroną?

Współczesna implantologia to bardzo rozwinięta gałąź medycyny. Pozwala na odbudowanie wielu braków w uzębieniu. Począwszy od korekcji drobnych wad estetycznych, po wypełnianie pojedynczych i wielokrotnych ubytków. Wbrew pozorom implantologia nie jest dziedziną wyłącznie estetyczną. Leczenie zapobiega wielu schorzeniom, a nawet utracie kolejnych zębów. W jakich sytuacjach potrzebny jest implant, a w jakich wystarczy korona?

Czym charakteryzują się implanty?

Braki w uzębieniu dla wielu ludzi to bardzo krępujący temat. Na każdego przychodzi jednak taki czas, że chciałby te braki uzupełnić, żeby zerwać ze wstydem i niewygodą. W końcu już jeden brakujący ząb powoduje, że jedzenie nie jest pogryzione tak dokładnie, jak powinno być. Jeśli masz takie braki, to wiesz, o czym mowa.

W przypadku utraty całego zęba, lekarz uzupełni go implantem. – informuje specjalista z  Idental Clinique Implanty Wrocław, po czym dodaje –  Leczenie trwać może nawet kilka miesięcy. Polega ono na wszczepieniu tytanowego implantu w kość żuchwy lub szczęki. Tytan jest materiałem biokompatybilnym z organizmem, co oznacza, że nie uczula i szybko się goi.

Przez cały czas leczenia jesteś pod stałą opieką lekarza, który kontroluje gojenie. Tytanowy wszczep w tym czasie bezpiecznie i niemal bezboleśnie zrasta się z kością, imitując naturalny korzeń zębowy. Na koniec protetyk umieści koronę protetyczną. Dobry specjalista wykona koronę dopasowaną do naturalnego uzębienia, zarówno pod względem koloru, jak i kształtu.

Uzupełnienie zęba koroną – na czym polega?

Korona tym różni się od implantu, że nakłada się ją w miejsce zniszczonego zęba, którego odbudowa innymi technikami jest już niemożliwa. Korony pełnią funkcję estetyczną. Mogą być korony porcelanowe i pełnoceramiczne. Przy większej liczbie zębów wymagających naprawy można nałożyć mosty porcelanowe. Dobrze wykonanej korony nie widać. Z powodzeniem imituje naturalny ząb, bez efektu „sztucznej szczęki”. Protetyk dopasuje kształt i kolor korony do sąsiadujących zębów. Korona jest umieszczana na stałe na spiłowanym wcześniej zębie za pomocą specjalnego kleju, który gwarantuje trwałość uzupełnienia. Możesz się zastanawiać, w jakich sytuacjach pacjenci najczęściej decydują się na korony. Po leczeniu kanałowym, kiedy martwy ząb ciemnieje, wiele osób nie chce się pogodzić z utratą pięknego uśmiechu. Korona pozwala na trwałe i bezpieczne usunięcie tego brzydkiego efektu.

Implant różni się znacznie od korony i to już lekarz implantologii lub protetyki wybierze najlepsze rozwiązania. Pamiętaj, aby wybrać się do sprawdzonego gabinetu, który może się pochwalić bogatym doświadczeniem w zakresie leczenia estetycznego.

śr. ocena 5 / głosów 5