Jakie testy wchodzą w skład audiometrii impedancyjnej?

Celem wykonywania audiometrii impedancyjnej jest ocena sprawności przewodzenia dźwięku w uchu środkowym. Odbywa się to za pomocą generatora dźwięku, a pomiar opiera się na pobudzaniu do drgań błony bębenkowej. Poniżej opisujemy poszczególne testy, które obejmuje badanie audiometrii impedancyjnej.

audiometria impedancyjna

Test drożności trąbki słuchowej

Badanie wykonuje się trzy razy, oddzielnie dla każdego ucha, za pomocą sondy. Po szczelnym zatkaniu ucha przez urządzenie do kanału słuchowego wtłaczane jest powietrze. Następnie przy obniżonym ciśnieniu (należy w tym celu przełknąć ślinę i zatkać nos) wykonywany jest drugi pomiar i odczyt. Ostatni test wymaga warunków wyższego ciśnienia (w tym przypadku powietrze wtłaczane jest do nosa). Badanie jest krótkie, a wynik gotowy jest już po kilku minutach od jego zakończenia. Przyczyn ewentualnej niedrożności może być wiele, do najczęściej występujących zalicza się:

  • alergiczny obrzęk błony śluzowej,
  • przewlekłe zapalenie zatok,
  • przerośnięcie migdałka gardłowego.  

Niekiedy niedrożność trąbki słuchowej może być spowodowana polipami nosa, krzywą przegrodą nosową czy paleniem papierosów.

Tympanometria

Tympanometria jest nieinwazyjnym rodzajem badania, które służy do:

  • oceny sztywności układu kosteczek słuchowych,
  • wykrycia płynu w jamie bębenkowej,
  • oceny bezpowietrzności w jamie bębenkowej.

Ponadto, test pozwala na ocenę ucha środkowego poprzez wykorzystanie odruchów z mięśnia strzemiączkowego na bodziec akustyczny. Badanie jest bezbolesne i krótkie (trwa ok. 15 minut), możliwe jest jednak odczuwanie lekkiego dyskomfortu związanego ze zmianą ciśnienia. Test polega na wprowadzeniu do kanału słuchowego specjalnej sondy pomiarowej. Następnie tympanometr drukuje wynik w postaci wykresu. Przed tympanometrią wskazane jest wykonanie m.in. badania otolaryngologicznego, z uwzględnieniem oceny drożności trąbki słuchowej.

Pomiar odruchu z mięśnia strzemiączkowego

Badanie, jak wskazuje nazwa, opiera się na odruchach z mięśnia strzemiączkowego. Test poddaje ocenie sztywność kosteczek słuchowych i ogólny stan ucha środkowego. Podobnie jak pozostałe badania audiometrii impedancyjnej, wykonuje się je dla lewego i prawego ucha oddzielnie. Po umieszczeniu w ucha pacjenta sondy, do kanału słuchowego wtłaczane jest powietrze i podawane są dźwięki. Urządzenie automatycznie rejestruje pomiar. Badanie jest bezbolesne i krótkie. Wyniki dostępne są po kilku minutach od zakończenia testu, w postaci wykresów. Profesjonalne urządzenia do audiometrii impedancyjnej można nabyć u dostawcy aparatury medycznej Techmedica z Krakowa.

śr. ocena 0 / głosów 0