Kto kwalifikuje się do leczenia sanatoryjnego?

Pobyt w sanatorium to szansa na rehabilitację, regenerację sił i powrót do pełnej sprawności. Ośrodki takie dysponują odpowiednim zapleczem medycznym, mają możliwość prowadzenia diagnostyki, a także ćwiczeń z kuracjuszami. Dlatego też leczenie sanatoryjne jest zalecane podczas rekonwalescencji po przebytych chorobach i urazach. Kto może skorzystać z takiego pobytu?

sanatorium

Kwestie formalne

Aby móc pojechać na turnus do sanatorium, należy spełnić pewne wymagania formalne. Dotyczy to osób, których koszt pobytu w ośrodku uzdrowiskowym ma pokryć NFZ.

O skierowanie mogą ubiegać się ubezpieczone osoby pracujące, którym postęp choroby zagraża utartą zdolności do wykonywania obowiązków zawodowych. Mogą starać się o nie także renciści. Jest to możliwe, jeżeli pobyt w sanatorium mógłby im pomóc w powrocie do aktywności zawodowej. Istnieje możliwość, aby skierowanie do ośrodka dostały też osoby, które straciły pracę w związku ze zbyt długim przebywaniem na zwolnieniu lekarskim.

Skierowanie do leczenia sanatoryjnego może wystawić lekarz, który zapoznał się ze stanem zdrowia pacjenta i zna historię jego choroby. Powinien on także napisać opinię medyczną. Musi z niej wynikać, że pobyt w ośrodku stwarza szansę na odzyskanie zdolności do pracy. Skierowanie lekarskie należy dostarczyć do oddziału NFZ.

Osoby ubezpieczone, jeżeli wskazuje na to ich stan zdrowia, mogą starać się o skierowanie do sanatorium. Dzięki temu koszty związane z powrotem do zdrowia zostają w znacznym stopniu zminimalizowane” – mówi specjalista z Uzdrowiska Nałęczów.

Wskazania medyczne do leczenia sanatoryjnego

Do leczenia sanatoryjnego kwalifikują choroby, które uniemożliwiają podjęcie pracy zawodowej  lub powrót do jejwykonywania. Jest to więc spora grupa schorzeń.

Na pobyt w ośrodku mogą liczyć osoby zmagające się z chorobami narządu ruchu i różnego rodzaju problemami ortopedycznymi. Leczenie w sanatorium jest też wskazane po zawale oraz w przypadku rozpoznania choroby wieńcowej. Kuracjuszami mogą zostać kobiety, które przeszły leczenie onkologiczne związane z guzem piersi. Pobyt w sanatorium jest wtedy poświęcany na rehabilitację po mastektomii.

Skierowanie do uzdrowiska można otrzymać w przypadku chorób związanych z układem oddechowym. Do leczenia sanatoryjnego kwalifikuje astma i obturacyjna choroba płuc. Turnus w ośrodku jest zapewniony również osobom cierpiącym na nerwicę oraz powiązane z nią schorzenia psychosomatyczne – na przykład wrzody żołądka. Aby wrócić do życia zawodowego, niekiedy trzeba wyleczyć choroby narządu głosu, do których należy jego zanik, guzki głosowe, dysfonia oraz przewlekła chrypka.

śr. ocena 5 / głosów 1