Kuracje w saunie – wskazania i przeciwwskazania

Prozdrowotne zalety korzystania z sauny są powszechnie znane. Pozytywnie wpływa ona na utrzymanie ciała w dobrej kondycji, zwiększa samopoczucie oraz sprawia, że czujemy się zrelaksowani, a stosowana wieczorem wspomaga sen. Przeanalizujmy dokładnie korzyści kuracji w saunie oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania korzystania z tego rodzaju aktywności.

Rozluźnia mięśnie i wspomaga leczenie reumatyzmu

Sauna fińska często znajduje się w rozpisce dnia sportowców. To dzięki niej mogą rozluźnić swoje mięśnie i rozgrzać najbardziej narażone na kontuzje partie ciała po zakończonym treningu. Dotyczy to również osób, które pracują fizycznie lub długo i są zmęczone po całym dniu aktywności. Pobyt w saunie poprawi krążenie i dotleni organizm, co wpływa na całkowity relaks, a także wzmocni go i zwiększy jego odporność na nagłe zmiany temperatury.

Wizyty w saunie są także ważne przy leczeniu reumatyzmu – są wskazane dla osób, które zmagają się z bólami i sztywnieniem stawów, zwłaszcza w okresie zimowym. Jako czynnik terapeutyczny zalecane są ponadto w jednostkach chorobowych, takich jak: nadciśnienie tętnicze, stany zapalne narządów rodnych, stany pourazowe narządu ruchu oraz trądzik. Są również doskonałym środkiem do oczyszczania organizmu ze zbędnych toksyn wydzielanych wraz z wodą z ciała. Dzięki temu zabiegowi nasza skóra staje się bardziej elastyczna, ujędrniona i poprawia się jej koloryt.

Wysmukla ciało

W przypadku wzmocnienia układu krążenia i pracy serca należy wybrać saunę parową, w której panuje niezbyt wysoka temperatura, dzięki czemu można z niej korzystać prawie codziennie. Sprzyja szybszemu obiegowi krwi i usprawnia obieg wszystkich ważnych składników odżywczych w obrębie narządów naszego ciała. Sauna parowa ma także wpływ na przyspieszenie metabolizmu, co prowadzi do łatwiejszego przyswajania substancji pokarmowych i brakiem odkładania ich w postaci tłuszczu.

Wizyty w saunie można również wykorzystać w celu pozbycia się niedoskonałości skóry – rozstępów lub cellulitu. W prawidłowym unaczynieniu komórek i głęboko położonych tkanek pomaga sauna infrared, której działanie polega na generowaniu promieni podczerwonych i bezpośredniej interakcji z komórkami skóry – tłumaczy właściciel firmy Sauny Fińskie, która specjalizuje się w produkcji kabin saun fińskich wolnostojących oraz wbudowanych w pomieszczenie, wykonywanych na wymiar.

W jakich sytuacjach nie należy korzystać z sauny?

Wspominając o korzyściach, jakie niesie korzystanie z sauny, należy również wspomnieć o pewnych przeciwwskazaniach. Warto taką wizytę skonsultować z lekarzem, w szczególności gdy zauważymy u siebie choroby skóry o przebiegu ropnym lub z owrzodzeniami, choroby układu krążenia, choroby zakaźne, stany gorączkowe, skłonność do krwawień, jaskrę, padaczkę i stany psychotyczne, ciążę powikłaną zatruciem ciążowym oraz przewlekłe schorzenia, takie jak: choroba wieńcowa, miażdżyca, stany po przebytym zawale mięśnia sercowego i po wylewach krwawych, zarostowe schorzenia naczyń krwionośnych oraz zakrzepowe zapalenie żył.