Metody zastosowania kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej

Nie bez powodu kwas hialuronowy jest tak powszechnie wykorzystywany w kosmetyce i medycynie. Wielu specjalistów, chcąc przybliżyć jego właściwości, nazywa go wprost „eliksirem młodości”, a nazwa ta zdecydowanie oddaje jego niezwykłe właściwości. Chociaż kwas hialuronowy stosowany jest do leczenia wielu chorób (np. nowotworów, chorób oczu czy wątroby), dobrze jest poznać także jego zastosowanie w medycynie estetycznej.

zabieg-kosmetyczny

Dlaczego w medycynie estetycznej stosuje się kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy, choć jego nazwa może się wydawać groźna, występuje naturalnie w organizmie każdego człowieka. Aby uzmysłowić sobie jego funkcję możemy wyobrazić sobie strukturę komórkową – substancja, która znajduje się pomiędzy komórkami to właśnie omawiany kwas hialuronowy. Bardzo duża część tej ważnej substancji znajduje się w skórze właściwej. Jej podstawową rolą jest wiązanie cząsteczek wody, co bezpośrednio przekłada się na to, jak bardzo komórki są nawilżone. Stąd prosta droga do słusznej konkluzji: kwas hialuronowy jest kluczowy, by nasza skóra wyglądała na zdrową, by była jędrna i pozbawiona zmarszczek.

Niestety, kwas hialuronowy jest bardzo szybko zużywany przez nasz organizm. Gdy jesteśmy młodzi, nie musimy się tym martwić, bo w miejsce utraconego kwasu hialuronowego niemalże od razu pojawiają się nowe jego pokłady. Z czasem jednak tempo tej swoistej regeneracji maleje, co widać w postaci oznak starzenia na skórze. Medycyna estetyczna może nam wówczas pomóc na wiele sposobów, ale te z wykorzystaniem kwasu hialuronowego są najbliższe naturze; nie występuje tutaj żadna reakcja odrzucenia, ponieważ lekarz posługuje się związkiem, który naturalnie produkuje nasze ciało. Jedną z placówek wykorzystujących kwas hialuronowy w omawiany sposób jest Hana-Beauty&Style Hanna Szymczak.

Kwas hialuronowy – szerokie spektrum zastosowania

Zabiegi medycyny estetycznej związane z użyciem kwasu hialuronowego nie muszą koncentrować się wyłącznie na kwestii uzupełnienia jego braków. W praktyce stosuje się go do wypełniania zmarszczek, tworzenia implantów czy podnoszeniu linii brwi. Metod zastosowania kwasu hialuronowego jest bardzo wiele, bo wszystko zależy tutaj od indywidualnych potrzeb danego pacjenta oraz zdolności lekarza. Niezależnie od zabiegu, na jaki się zdecydujemy, możemy być pewni, że kwas hialuronowy nam nie zaszkodzi – organizm naturalnie go wchłania. Po dwóch‐trzech latach od zabiegu kosmetycznego z użyciem kwasu hialuronowego jego efekty nie są już widoczne, więc należy go powtórzyć, ale to w zasadzie jedyna wada omawianego rozwiązania. O ile w ogóle weźmiemy ją za wadę – niektórzy z pacjentów bardzo chwalą sobie takie tymczasowe efekty, nie chcąc od razu zdecydować się na bardziej trwałe zmiany w swoim wyglądzie.