Na czym polega badanie dna oka?

Wykonywanie badania dna oka ma ogromne znaczenie nie tylko w okulistyce, ale także m.in. w kardiologii, neurologii czy w diabetologii. Pozwala dokładnie określić nie tylko stan kondycji naszych oczu, ale i całego organizmu. Dzięki wczesnemu wykryciu zmian w obrębie dna oka jesteśmy w stanie określić m.in. stopień rozwoju takich chorób, jak miażdżyca, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.

badanie dna oka

Sposoby badania dna oka

Okuliści do wykonywania badanie dna oka mogą wykorzystać trzy metody. Badanie jest całkowicie bezbolesne. Przed jego wykonaniem zazwyczaj do oka wkrapiane są specjalne krople, które mają za zadanie rozszerzenie źrenic. Po odczekaniu około 15 minut można przystąpić do właściwej części.

Najczęściej stosowaną metodą badania dna oka jest badanie za pomocą oftalmoskopu, czyli wziernika ocznego. Lekarz w trakcie wykonywania badania wpuszcza do oka pacjenta wiązkę światła, która przenika przez soczewkę i ciało szkliste i doskonale oświetla dno oka. Dzięki emu okulista jest w stanie dobrze określić stan naczyń krwionośnych, tarczy nerwu wzrokowego oraz stan siatkówki.

Drugą metodą badania dna oka jest metoda oftalmoskopii pośredniej. Ten typ badania wykonuje się za pomocą soczewki skupiającej. Lekarz kieruje silny strumień światła na źrenice, dzięki czemu może z pewnej odległości zaobserwować odwrócony i powiększony obraz dna oka. Obraz ten powstaje w płaszczyźnie trzymanej przed okiem badanego soczewki.

Trzecią metodą badania jest wykorzystanie nowoczesnej cyfrowej funduskamery non-mydriatic. Dzięki wykorzystaniu tej metody u niektórych pacjentów nie ma nawet konieczności wcześniejszego rozszerzania źrenic. Metoda ta polega na wykonaniu wysokiej rozdzielczości, kolorowego zdjęcia dna oka. Na podstawie tego zdjęcia lekarz prowadzący jest w stanie rozpoznać wiele rodzajów schorzeń. Minusem tej metody jest to, że zdjęcie obejmuje jedynie wycinek części centralnej siatkówki i nie pokazuje jej obwodu ani ciała szklistego. Z tego powodu funduskamery stosuje się głównie do wykonywania badań przesiewowych.

Jakie schorzenia można wykryć poprzez badania dna oka?

Jak tłumaczy nasz rozmówca z firmy Poland Optical, która jest obecnie jednym z najważniejszych dystrybutorów wysokiej klasy urządzeń okulistycznych: Badanie dna oka pozwala monitorować wszelkie zmiany zachodzące na dnie oka, które są spowodowane rozwojem różnych chorób ogólnoustrojowych, m.in. cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, ale także chorób neurologicznych. Badanie zazwyczaj przeprowadza się w celu sprawdzenia stanu zdrowia pacjenta lub w celu zbadania skuteczności przeprowadzanej terapii.