Na czym polega kompleksowa rehabilitacja medyczna?

Pobyt pacjenta w szpitalu, jak również zastosowanie wobec niego kompleksowej opieki medycznej nie zawsze skutkuje powrotem do pełni sił sprzed choroby. Jest to absolutnie normalna sytuacja. Żeby osiągnąć dobrą formę, często niezbędne okazuje się zastosowanie rehabilitacji medycznej. Czym dokładnie jest ta usługa i kto ma możliwość skorzystania z niej? Sprawdź najważniejsze informacje.

rehabilitacja medyczna

Rehabilitacja medyczna – dla kogo jest wskazana?

Rehabilitacja medyczna określana jest również terminem leczniczej. To nic innego jak kompleksowe działania względem osób borykających się głównie z niepełnosprawnością fizyczną. Jej głównym celem jest działanie na rzecz pacjenta i pomoc w dążeniu do osiągnięcia sprawności sprzed urazu, wypadku, czy zabiegu. W praktyce jej głównym celem jest przywrócenie pacjentowi możliwości samodzielnego funkcjonowania. Rehabilitacja medyczna wprowadzana jest do harmonogramu pacjenta po przebytej terapii. Często obejmuje ona pomoc szeregu specjalistów. Jednak to zależne jest od konkretnego przypadku. W leczenie mogą zostać zaangażowani między innymi:

  • fizjoterapeuci,
  • terapeuci zajęciowi,
  • logopedzi,
  • psycholodzy,
  • pielęgniarki.

Jak działa rehabilitacja medyczna?

Zgodnie z założeniem rehabilitacji medycznej, powinna ona uwzględniać cztery podstawowe modele – powszechny, wczesny, kompleksowy oraz ciągły. W przypadku powszechnej zaliczyć można do niej ćwiczenia, których tak naprawdę potrzebuje każdy. Rehabilitacją wczesną określa się tę, która im wcześniej zostanie wprowadzona do aktywności pacjenta, tym większa szansa, że dzięki niej szybciej odzyska swoją sprawność i nie będzie wymagał pomocy innych osób w codziennym funkcjonowaniu. Kompleksową określa się jako tę, gdzie konieczny jest udział kilku specjalistów. Skład osób opiekujących się pacjentem powinien być dokładnie ustalony przed jej rozpoczęciem. W ten sposób można skutecznie wpłynąć na szybki powrót do zdrowia rehabilitowanego. Ciągłą określa się tę metodę, która wymaga długoterminowego zastosowania, a jedynie prowadzona regularnie, bez przerw – pozwoli na uzyskanie zamierzonych efektów.

Rehabilitacja – kto może z niej skorzystać?

W przypadku rehabilitacji leczniczej, dostęp do niej mają pacjenci niezależnie od schorzeń, z którymi się borykają.

– Najczęściej są to osoby, które przeszły zawał serca, udar mózgu czy podczas wypadku doznały bardzo skomplikowanych złamań. Odpowiednio wprowadzona oraz wykonywana rehabilitacja, pozwala na dużo szybszą rekonwalescencję i powrót do pełnej sprawności, czy sprawności umożliwiającej funkcjonowanie bez konieczności pomocy osób trzecich – wyjaśnia specjalista z placówki Centrum Medyczne Credomed.

Sposób rehabilitacji, jak również częstotliwość zabiegów są zależne od indywidualnych potrzeb pacjenta. Gdyby dołożyć do tego jeszcze wysoką skuteczność – można stwierdzić, że rehabilitacja medyczna rozwiązuje wiele problemów z ciałem człowieka, uszkodzeniami oraz skutkami jego przemęczenia.

śr. ocena 0 / głosów 0