Na czym polega komputerowe badanie wzroku?

Hasło „komputerowe badanie wzroku” obecnie jest widoczne w niemal każdym zakładzie optycznym. Czy takie badanie pozwala jednak na dokładne określenie wady wzroku pacjenta, i czy może być jedynym elementem decydującym o wyborze odpowiedniej mocy szkieł korekcyjnych? Żeby odpowiedzieć na to pytanie musimy najpierw dokładnie poznać w jaki sposób takie badanie się odbywa.

komputerowe badanie wzroku

Refraktometr automatyczny

Komputerowe badanie wzroku wykonuje się przy pomocy autorefraktometru, czyli refraktometru automatycznego. Badanie nie jest skomplikowane i nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań. Jedynym wymogiem, który pozwala na otrzymanie dokładniejszych wyników jest przystąpienie do badania w momencie, w którym nasz organizm jest w pełni ustabilizowany.

Jak tłumaczy nasz rozmówca z Zakładu optycznego w DębicyDotyczy to przede wszystkim osób chorych na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze. Przystępując do badania powinniśmy mieć właściwy poziom cukru oraz uregulowane ciśnienie. Do badania nie powinniśmy również podchodzić świeżo po narkozie, tylko odczekać kilka dni, ponieważ inaczej otrzymany wynik badania może być zafałszowany.

W trakcie badania, refraktometr wpuszcza do oka całkowicie nieszkodliwą wiązkę promieniowania podczerwonego, a następnie analizuje odbite od wiązki oka refleksy. Zdobyte w taki sposób dane są następnie analizowane przez komputer, który wskazuje zdiagnozowaną wadę refrakcji, tzn. pokazuje ostrość wzroku pacjenta, na podstawie pomiarów krzywizny rogówki i soczewki oka.

Badanie autorefraktometrem a dobranie szkieł korekcyjnych

Wadą badania za pomocą autorefraktometru jest fakt, że przeprowadzane jest ono bez czynnego udziału pacjenta, przez co pozwala jedynie na określenie przybliżonej wartości wady wzroku, natomiast nie pokazuje w jaki sposób pacjent będzie widział po założeniu szkieł korekcyjnych o wskazanej mocy. Prawidłowe dobranie okularów czy soczewek kontaktowych powinno polegać również na ocenie subiektywnych odczuć pacjenta w reakcji na określoną moc szkieł, dlatego decydując się na dobór okularów bezpośrednio w salonie optycznym, powinniśmy wybrać taką placówkę, która nie oferuje jedynie komputerowego badania wzroku, ale także inne rodzaje badań okulistycznych.