Na jakie elementy zwrócić uwagę, wybierając okulary przeciwsłoneczne?

Po długich jesienno-zimowych miesiącach z pewnością każdy z przyjemnością przywitał lato. Wreszcie możemy się nacieszyć wysokimi temperaturami i słońcem. Pamiętajmy jednak o tym, że słońce oprócz tego, że daje nam dużo energii i radości, niesie ze sobą również wiele zagrożeń. Jedną z podstawowych rzeczy, w które musimy się zaopatrzyć wychodząc na słońce są okulary przeciwsłoneczne. Jednak w jaki sposób wybrać te najlepsze? O tym dowiecie się z niniejszego artykułu.

okulary przeciwsloneczne

Dlaczego okulary są tak ważne?

Noszenie okularów przeciwsłonecznych jest ważne w każdy słoneczny dzień, zwłaszcza latem, kiedy stopień nasłonecznienie jest szczególnie duże. Promienie słoneczne atakując oczy mogą być bowiem przyczyną wielu chorób. Dlatego tak ważne jest zaopatrzenie się w okulary, które będą posiadały szkła z odpowiednim filtrem. Pamiętajmy jednak przy tym, żeby kupować okulary tylko z pewnych źródeł. Tanie okulary, które możemy nabyć za grosze na bazarach lub w hipermarketach, bardzo często nie posiadają odpowiednich filtrów i bardziej szkodzą niż pomagają! Powodują bowiem, że pod wpływem jedynie przyciemnionych szkieł, nasze źrenice zamiast się zwężać, jeszcze bardziej się rozszerzają, powodując, że do ich wnętrza dociera jeszcze większa ilość promieni.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Decydując się na zakup okularów przeciwsłonecznych powinniśmy się udać do salonu optycznego – tylko tam bowiem będziemy mieć stuprocentową pewność, że wybrane przez nas szkła będą należycie chronić nasze oczy. Przed zakupem warto również sprawdzić, czy wybrane przez nas okulary posiadają szkła z certyfikatem CE, który pokazuje, że szkła przeszły wszystkie niezbędne testy jakości i spełniają wszystkie wymagania UE.

Kolejną ważną rzeczą przy wyborze okularów jest odpowiedni kolor szkieł. Jak tłumaczy nasz rozmówca z salonu optycznego Kosiński w Tarnobrzegu: „Wybierając okulary przeciwsłoneczne zwróćmy uwagę na to, żeby posiadały one odpowiednie filtry UV oraz żeby nie posiadały zbyt ciemnych szkieł. Jeżeli wybierzemy szkła, których kolor będzie zbyt ciemny, nasze źrenice, żeby coś dostrzec będą się musiały odpowiednio rozszerzyć, a to sprawi, że przyjmą więcej światła. Odpowiednie kolory szkieł w okularach przeciwsłonecznych, to odcienie brązu, szarości i zieleni. Unikajmy szkieł o odcieniach czerwieni, fioletu lub żółci, ponieważ działają drażniąco na oczy i ograniczają nasze pole widzenia”.