Pierwsza wizyta u ginekologa. Jak się do niej przygotować?

Lęk przed pierwszą wizytą u ginekologa jest zrozumiały. Młoda kobieta musi udać się do całkiem obcej osoby, co wiąże się z przełamaniem pewnej granicy komfortu, a to nie jest łatwe. Regularne wizyty u ginekologa są jednak podstawą troski o własne zdrowie. Jak pokonać swój strach i w jaki sposób dobrze przygotować się do pierwszego spotkania
z tym specjalistą?

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa? 

Na wizytę do ginekologa powinna umówić się każda młoda dziewczyna, u której pojawiła się miesiączka. Bardzo ważne jest, aby ze specjalistą skonsultować się jeszcze przed rozpoczęciem współżycia. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów przed pierwszą miesiączką również konieczna jest konsultacja w celu określenia ich przyczyn i ustalenia odpowiedniego leczenia. Biorąc pod uwagę powyższe kwestie – pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się między 13 a 16 rokiem życia.

Na co zwrócić uwagę przed wizytą u specjalisty? 

Najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniego specjalisty. Pierwsze wrażenie może mieć wpływ na dalsze odczucia młodej pacjentki. Należy zwrócić uwagę na doświadczenie zawodowe ginekologa czy opinie innych kobiet. Nie bez znaczenia jest także płeć specjalisty. Niektóre osoby nie zdecydują się na wizytę u ginekologa płci męskiej, bo będzie to dla nich zbyt krępujące przeżycie.

W jaki sposób przygotować się do badania ginekologicznego? 

Wbrew pozorom przygotowanie się do wizyty u ginekologa nie jest niczym trudnym.
W pierwszej kolejności warto zadbać o własną higienę. Wystarczy zwykła, standardowa kąpiel. Należy unikać terminu, w którym występuje miesiączka. Jak podkreśla specjalista z placówki Klinika medycyny estetycznej Esteticomfort:

Nie powinno się stosować żadnych środków do higieny – mogę one wpływać na wyniki badań, zwłaszcza w przypadku, kiedy młoda osoba udaje się do specjalisty z infekcją. Warto przed wejściem do gabinetu skorzystać z toalety, aby opróżnić pęcherz. Nie jest wymagana depilacja – pacjentka powinna czuć się komfortowo i naturalnie, podobnie jak na co dzień – dodaje.

O co może zapytać specjalista?

Przed pierwszą wizytą u ginekologa warto także spisać sobie kilka istotnych informacji, o które może zapytać lekarz. Jest to przede wszystkim:

  • data pierwszej miesiączki,
  • data ostatniej miesiączki,
  • przebieg miesiączki – liczba dni, dolegliwości, bóle, intensywność krwawienia.

Jeżeli przed pierwszą wizytą u specjalisty młoda pacjentka podjęła współżycie z partnerem, to może także pojawić się pytanie o odczucia podczas stosunku (aby wykluczyć ewentualne nieprawidłowości) oraz wykorzystywane sposoby antykoncepcji. Na badaniu może zostać pobrana cytologia, którą następnie należy wykonywać regularnie – przynajmniej raz na dwa lata. Można także poprosić o instruktaż dotyczący samobadania piersi, które w przyszłości może być kluczowe dla prewencji nowotworów.

Wizytą u ginekologa przede wszystkim nie należy się stresować. Warto potraktować ją jak kontrolę u każdego innego specjalisty zajmującego się zdrowiem.

śr. ocena 5 / głosów 5