Pomoce optyczne dla słabowidzących

Osoba słabowidząca to taka, której ostrość wzroku jest trudna, nawet pomimo założenia okularów korekcyjnych. Osoba ta ma trudności z wykonywaniem czynności wzrokowych, może je jednak poprawić różnymi metodami. Osoba słabowidząca ma różne problemy wzrokowe, dlatego nie ma całkowicie uniwersalnych metod, by poprawić działanie oczu. Środki wspomagające widzenie mogą być optyczne, nieoptyczne i elektroniczne.

Diagnoza i pomoce optyczne

By dobrać rodzaj pomocy dla słabowidzących, należy brać pod uwagę diagnozę okulistyczną, wiek oraz indywidualne potrzeby, które wynikają z trybu życia i zawodu. Sprawdzamy pole widzenia, dystans obserwacji oraz powiększenie. Zależy nam na tym, by pomóc osobom, które cierpią na dysfunkcje wzroku. Zależy nam, by pacjent osiągnął stopień samodzielności w życiu codziennym, zawodowym, czy szkolnym. Pomoce optyczne dzielimy na kilka sposobów. Pierwszy podział to pomoce powiększające przeznaczenie dla osób, które mają obniżoną ostrość widzenia lub poszerzające pole widzenia. Drugie rozwiązanie to opcja dla osób, które mają zawężone pole widzenia, czyli na przykład odwrócone lunety, soczewki amorficzne, czy prysmaty fresnela. Inny podział: pomoce do dali i bliży. Te pierwsze to na przykład monookulary, czy lornetki. Pomoce do bliży to lupy, okulary lupowe, czy okulary pryzmatyczne, które charakteryzują się wysoką mocą. Rozwiązania te pozwalają na swobodne poruszanie się po mieście, czytanie informacji na tablicach ogłoszeniowych, czy odczytywanie nazw w i cen w sklepach. Ułatwiają czytanie dokumentów, czy listów.

Nieoptyczne i elektroniczne środki, które wspomagają widzenie

Niektóre osoby, które mają problemy ze wzrokiem, potrzebują dodatkowych warunków, które zapewniają komfort – mówi nam przedstawicielka Specjalistycznego Ośrodka Okulistycznego z Wrocławia. W domu, czy w biurze, znacznie lepiej pracuje się, kiedy pomieszczenia wyposażone są w odpowiednie oświetlenie, często dodatkowo w żaluzje, czy rolety. Osobom wrażliwym przydają się także okulary przeciwsłoneczne, dzięki którym wzrok nie będzie się mocno męczył. Część pacjentów, którzy narzekają na problemy, nawet jeśli stosują pomoce optyczne. Przydadzą się im powiększone książki, czy powiększony tekst na stronach internetowych. Ważne jest zatem powiększenie obrazu na ekranie komputera, dostępne na rynku powiększalniki telewizyjne, czy lupy elektroniczne. Zawsze jednak powinniśmy się skonsultować z ośrodkiem okulistycznym, który pomoże nam dobrać odpowiednie okulary, monookulary, czy lupy, które zapewnią komfort na co dzień.