Wszystko co powinnaś wiedzieć o makijażu permanentnym

Makijaż permanentny to świetna metoda maskowania niedoskonałości urody, podkreślająca jej walory niezależnie od pory dnia i nocy. Dzięki makijażowi permanentnemu, w umiejętnym sposób zatuszujemy defekty, takie jak blizny czy przebarwienia, zyskując efekt prawdziwie zdrowej i gładkiej skóry.

Dążenie do zyskania atrakcyjnego wyglądu towarzyszyło ludziom od zarania dziejów. Chodź nowoczesne techniki makijażu permanentnego są znane dopiero od kilkunastu lat, podobne metody pielęgnacji twarzy stosowano już przed wiekami. Celowali w tym zwłaszcza Chińczycy, nakładający na skórę barwniki przy pomocy specjalnych bambusowych pręcików, zwieńczonych igłą do szycia jedwabiu. Igłę tę wkuwano pod skórę, nie przekraczając granicy naskórka. Współczesne techniki makijażu permanentnego nie różnią się w zamyśle aż tak bardzo od metod, stosowanych onegdaj. Stanowią umiejętne połączenie technik tatuażowych i konwencjonalnego makijażu trwałego.

Kto może skorzystać z makijażu permanentnego?

Technika makijażu permanentnego jest dedykowana osobom, chcącym zatuszować niedoskonałości twarzy – plamy pigmentacyjne, blizny, przebarwienia i miejsca przerzedzone, np. w wyniku przebytej chemioterapii. Umiejętnie wykonany makijaż nie tyle ,,maluje”, co podkreśla naturalne kontury. Za jego pośrednictwem skorygujemy kształt ust, brwi czy oczu.

To świetne rozwiązanie dla kobiet, cierpiących na notoryczny brak czasu – zwłaszcza w trakcie porannej toalety. Z metody tej mogą też skorzystać osoby planujące długi pobyt w szpitalu, uprawiające sporty wodne oraz takie, które nie mogą malować się z powodu uczuleń – informuje ekspert Centrum Makijażu Permanentnego Strefa-Piękna.pl.

Przeciwwskazania zdrowotne

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania makijażu? Owszem, choć mają głównie charakter zdrowotny. Czynnikiem dyskwalifikującym są m.in. trwająca infekcja, cukrzyca, łuszczyca, ciąża czy przyjmowanie sterydów. Oczywiście nie wszystkie z wymienionych stanów wykluczają zabieg definitywnie. Czasem wystarczy odczekać pewien czas. Najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Jak wygląda zabieg?

Makijaż permanentny to precyzyjny zabieg, który powinien być wykonywany w profesjonalnym studiu kosmetycznym przez wykwalifikowaną linergistkę. Składa się z kilku etapów, z zastosowaniem odpowiedniego aparatu igłowego oraz naturalnych pigmentów, dobranych do koloru skóry. Zabieg nie należy do bolesnych, choć dla lepszego komfortu stosuje się znieczulenie, np. w formie kremu. Dla utrwalenia efektu zazwyczaj potrzeba wizyty korygującej, około dwa tygodnie po zabiegu właściwym. W celu utrzymania intensywności koloru, zaleca się również rokroczne dokładanie barwnika. Dobrze pielęgnowany makijaż permanentny jest w stanie przetrwać od 1,5 roku do 3 lat.

Metody pielęgnacji

W trakcie zabiegu może dojść do podrażnień i zaczerwienień skóry – wszelki obrzęk ustępuje jednak po kilku godzinach, a następnego dnia nie pozostaje żaden ślad. Typowym objawem pozabiegowym jest też łuszczenie się skóry. Aby zniwelować ten efekt, warto stosować odpowiednie preparaty nawilżające. Zalecane jest również ostrożne mycie twarzy – wodą, mleczkiem lub tonikiem. Przez pierwszy tydzień najlepiej unikać sauny i basenu, a przez sześć tygodni kontaktu ze słońcem. Dzięki temu uzyskamy gwarancję, że makijaż właściwie się przyjmie, a uzyskany efekt estetyczny będzie w pełni zadowalający.