Przebieg badania bronchoskopowego

Bronchoskopia to rodzaj diagnostycznego badania endoskopowego dróg oddechowych, które wykonuje się w celu znalezienia przyczyn powstawania takich objawów chorobowych jak kaszel czy krwioplucie. Wykonywane jest przy użyciu bronchoskopu lub bronchofiberoskopu, które umożliwiają bezpośrednie obejrzenie wnętrza oskrzeli i tchawicy. Na czym dokładnie polega badanie dowiesz się z naszego artykułu.

bronchoskopia

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania badania

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Gabinetu Chirurgicznego z Pracownią Endoskopii we Wrocławiu dr. n. med. Krzysztofa Dudka: Bronchoskop oraz bronchofiberoskop umożliwiają dokładne obejrzenie, tzn. wziernikowanie wnętrza tchawicy i oskrzeli. Na końcu urządzenia umieszczone jest źródło światła, które umożliwia przeprowadzającemu badanie lekarzowi dokładne obejrzenie wnętrza dróg oddechowych, począwszy od strun głosowych, poprzez tchawicę, oskrzela górne, a na rozgałęzieniach wewnątrz płuc kończąc. Wykonanie badania pozwala określić przyczyny powstania różnego typu objawów. Najczęstszymi wskazaniami do wykonania badania są m.in. długotrwający kaszel, przewlekłe stany zapalne oskrzeli, krwioplucie, zapalanie płuc oraz guz płuc i śródpiersia. Badania nie można z kolei wykonywać u pacjentów, którzy mają niestabilny stan zdrowia, cierpią z powodu niewydolności krążenia, mają zaburzenia krzepnięcia krwi oraz ciężką astmę oskrzelową.

Przygotowania do wykonania badania

Pacjent przystępując do badania musi być na czczo, tzn. nie przyjmować wcześniej żadnych pokarmów ani płynów. Przez 24 godziny przed wykonaniem zabiegu powinien także zrezygnować z palenia tytoniu.

Badanie wykonuje się po uprzednim podaniu pacjentowi środka uspakajającego oraz środka zmniejszającego ryzyko skurczu krtani i spowalniającego akcję serca. Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, które podawane jest w postaci sprayu. W niektórych przypadkach można także zastosować znieczulenie ogólne.

Przebieg bronchoskopii

Bronchoskop wsuwa się pacjentowi przez usta, natomiast bronchoskop przez usta lub nos. Następnie urządzenie przesuwane jest aż do tchawicy i oskrzeli. Po wsunięciu urządzenia lekarz ma możliwość dokładnego obejrzenia ścianek dróg oddechowych oraz w razie potrzeby pobrania do badania wycinków tkanek, śluzu czy popłuczyn. Próbki pobiera się dzięki możliwości wprowadzenia przez prowadnicę endoskopu dodatkowych narzędzi, m.in. szczoteczki, szczypiec oraz ssaka. Pobrane w badaniu bronchoskopowym próbki są następnie poddawane badaniom cytologicznym, histopatalogicznym lub bakteriologicznym, dzięki czemu można postawić właściwą diagnozę.