Obowiązek właściciela
Każdy pies powinien zostać zaszczepiony przeciw wściekliźnie, zarówno dla dobra swojego, jak i dobra swoich właścicieli. Szczepienie to jest obowiązkowe i należy powtarzać je co rok.
-Lekarze weterynarii zalecają, by szczepieniom przeciwko wściekliźnie poddawać wszystkie zwierzęta domowe, które wypuszczane są na zewnątrz, w tym koty i fretki, jednak to szczepienie psów jest obowiązkiem regulowanym prawnie – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Klinikę dla zwierząt Białostoczek-Wet.
Od strony prawnej
Przepisy dotyczące szczepienia psów przeciw wściekliźnie reguluje ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Jak podaje artykuł 56 tej ustawy, obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu podlegają psy powyżej 3 miesiąca życia. Ich właściciele zobowiązani są do szczepienia ich w ciągu 30 dni od ukończenia przez czworonogów 3 miesiąca, nie rzadziej niż raz na rok. Zgodnie z ustawą, do wykonywania szczepień przeciwko wściekliźnie uprawnieni są lekarze weterynarii.
Co więcej, psy poddane szczepieniu muszą zostać wpisane do rejestru, który prowadzony jest przez weterynarzy, a właściciele otrzymują po wszystkim zaświadczenie o przeprowadzonym szczepieniu. Dane zamieszczone w rejestrze przekazywane są powiatowemu lekarzowi weterynarii.
Warto pamiętać, że uchylanie się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie grozi karą grzywny (art., 85 ust. 1a o ochronie zdrowia zwierząt).