Przy pomocy jakiego sprzętu wykonuje się badanie rogówki oka?

Rogówka oka jest zewnętrzną częścią gałki ocznej. To przezroczysta soczewka, która ma największą siłę optyczną. Nabłonek ją tworzący może ulec uszkodzeniu na skutek różnych czynników.

badanie rogówki

Choroby rogówki

Bardzo unerwiona tkanka rogówki sprawia, że każda choroba łączy się z dużym bólem. Zmiany zapalne i urazy mogą pojawić się przez szkodliwe oddziaływanie promieniowania UV, zbyt częste stosowanie soczewek kontaktowych lub używanie kropelek do oczu zawierających toksyczne konserwanty. Choroby mogą zostać wywołane także przez źle dobrane leki. Nie powinno się nadużywać antybiotyków i kortykoseidów.

Jeżeli nabłonek zostanie uszkodzony, oko staje się wrażliwe i łatwo może dojść do zakażenia. Najczęściej soczewkę atakują gronkowce lub paciorkowce. Naciek, powstający w wyniku działania mikroorganizmów, powoduje owrzodzenia rogówki. Innym często pojawiającym się schorzeniem tej części gałki ocznej jest opryszczka wirusowa lub zakażenia grzybicze. Zapalenia pojawiają się także wtedy, gdy organizm choruje na kiłę, gruźlicę, półpasiec lub trądzik różowaty. Choroby dotykające rogówkę objawiają się obrzękami spojówek, przekrwieniem oczu, łzawieniem i światłowstrętem. Czasami pojawiają się także gorączka i bóle głowy. Czasami dochodzi także do pogorszenia lub trwałego upośledzenia wzroku.

Przebieg badania

W czasie badania okulistycznego lekarz sprawdza m.in. grubość rogówki i jej krzywiznę. Analiza odbywa się przy użyciu specjalistycznych sprzętów, w tym Autorefraktometru lub Tonometru bezdotykowego. Tego typu urządzenia oferują przedsiębiorstwa zajmujące się dystrybucją profesjonalnych przyrządów diagnostycznych, np. firma polandoptical.pl. Na rynku dostępne są także maszyny analizujące wiele schorzeń jednocześnie. Pozwalają one na wszechstronne badania, dzięki którym możliwe jest pozyskanie dokładnych i wyczerpujących informacji o stanie refrakcji oka. Dzięki takiej wiedzy okulista może dokonać prawidłowej diagnozy i oceny rogówki. Takim wielozadaniowym urządzeniem jest np. Analizator rogówkowy OPD-Scan III dostępny w polandoptical.pl. Drobiazgowe mapy, które sporządzane są z użyciem tego sprzętu umożliwiają leczenie wielu chorób: od przepisania okularów i złożonych soczewek, po skomplikowaną chirurgię refrakcyjną. Przyrząd przydaje się także przed i po operacji zaćmy. Pozwala na ocenę ostrości i jakości widzenia. Wbudowany topograf jest pomocny w obrazowaniu powierzchni rogówki – wykrywa każdą nieprawidłowość, w tym np. zwyrodnienie brzeżne przezroczyste.

Współczesne urządzenia diagnostyczne wyposażone są w wiele dodatkowych narzędzi. Montuje się w nich dotykowe monitory LCD o dużej rozdzielczości, dzięki którym obraz jest bardzo szczegółowy. Drukarka pozwala na zachowanie badań i ich archiwizowanie.

Wybór terapii

Leczenie chorób rogówki może być bardzo skomplikowane i uciążliwe. Najważniejsza jest profilaktyka i przestrzeganie higieny osobistej. Terapia polega na podawaniu specjalnych leków i stosowaniu zabiegów chirurgicznych. Czasami konieczne jest przeprowadzenie operacji przeszczepu rogówki.