Przygotowanie ciała zmarłego do pochówku – jak wygląda?

Przygotowanie zmarłego do pochówku nazywane jest tanatotaletą. Ma na celu wyretuszowanie zwłok, zamaskowanie objawów rozkładu oraz chorób, na które chorował zmarły. Tanatotoaleta jest potrzebna przede wszystkim w sytuacjach, kiedy ciało zmarłego uległo znacznej destrukcji albo zwłoki są już w posuniętym stadium rozkładu. Jak przebiega proces przygotowani do pochówku?

Przygotowanie ciała zmarłego do pochówku

Przygotowanie ciała do pochówku ma miejsce przede wszystkim w przypadkach, gdy zwłoki uległy rozkładowi albo destrukcji. Ma na celu przywrócenie im jak najlepszego wyglądu, który pozwoli na godny pochówek. Do korekty wizerunku zmarłego wykorzystuje się różnego rodzaju preparaty. Mogą to być np. środki poprawiające koloryt skóry, maskujące przebarwienia albo retuszujące zaistniałe ubytki. Kosmetyka pośmiertna dotyczy wszystkich miejsc ciała zmarłego, które nie będą zasłonięte ubraniem.

Przygotowaniem ciała do pochówku zajmuje specjalista nazywany tanatopraktykiem. Zakres wykonywanych zabiegów zależy od indywidualnych potrzeb oraz zaleceń rodziny, a także do stanu ciała zmarłego. Bywają przypadki, że konieczna jest rekonstrukcja zwłok, która pozwala zatuszować ubytki ciała spowodowane np. wypadkiem samochodowym.

Przygotowanie do pogrzebu

Po przygotowaniu zwłok należy wybrać odpowiedni ubiór dla zmarłego. Za pomocą stroju tuszuje się mankamenty i nieestetyczne miejsca, jakie mogą pojawić się w obrębie zwłok. To, dlatego stosuje się nie tylko proste ubrania, ale wzbogaca się je o różne dodatki, jak np. apaszki, kapelusze, woalki i inne elementy ubioru.

Na życzenie rodziny można też przygotować pośmiertny makijaż. Ważna jest też pośmiertna toaleta, która obejmuje przed wszystkim mycie, dezynfekcje, pozbycie się przedmiotów powypadkowych i zablokowanie wszelkich otworów. Aby zakonserwować ciało, stosuje się także zabieg balsamacji, który spowalnia proces rozkładu. Balsamacje zaleca się wykonać, jeśli pogrzeb może odbyć się w długim terminie po śmierci.

Jak dowiedzieliśmy się od specjalistów z Zakładu Pogrzebowego Charon, innym sposobem zabezpieczenia ciała przed rozkładem jest wykorzystanie soli, które wprowadza się do żył celem usunięcia bakterii. Ta metoda konserwuje na pewien czas zwłoki i pozwala przechowywać je w temperaturze pokojowej oraz transportować.

Należy pamiętać, że toaletę i kosmetykę pośmiertną trzeba przeprowadzać w odpowiednich warunkach sanitarnych, przy zachowaniu higieny i zgodnie z zasadami BHP. Tanatopraktycy zdobywają te umiejętności na specjalnych kursach poświęconych tej trudnej i wymagającej pracy.

śr. ocena 5 / głosów 1