Recepty przez Internet – wystawianie recept online. Jak to działa?

Osoby, które borykają się ze schorzeniami przewlekłymi, bardzo często zmuszone są do przyjmowania leków przez długi czas, a niekiedy przez całe życie. W terapii chorób przewlekłych zazwyczaj stosuje się leki na receptę, co wymusza na pacjentach częste wizyty w gabinecie lekarskim. I choć każdy chory powinien poddawać się regularnym badaniom kontrolnym, konsultacje lekarskie przecież nie zawsze są konieczne.

Potrzebujesz nowej recepty, a nie masz czasu na wizytę w poradni? A może za późno zauważyłeś, że kończą ci się leki i po prostu nie zdążysz zapisać się na konsultację z lekarzem? Jeżeli twoja przychodnia wystawia recepty online, jesteś bezpieczny.

Recepty online – ułatwienie dla pacjentów

Wiele schorzeń, wymagających farmakoterapii, można skutecznie opanować. Dobrym przykładem mogą być pacjentki cierpiące na chorobę Hashimoto, u których podawanie leków hormonalnych, we właściwie dobranych dawkach, przynosi satysfakcjonujące rezultaty na długi czas. Niestety, takie leki zazwyczaj trzeba stosować przez wiele miesięcy, a nawet lat, co wymusza na pacjentkach częste odwiedziny w gabinecie lekarskim, wyłącznie w celu odebrania kolejnej recepty.

W sytuacji gdy pacjent jest dobrze zdiagnozowany, a leki dają poprawę, wymóg odwiedzin w poradni w celu otrzymania kolejnych recept jest niepotrzebny i bardzo uciążliwy. Dla takich pacjentów wyprawa po receptę jest zwyczajną stratą czasu i energii. W celu podniesienia komfortu pacjentów przewlekle chorych, niektóre nowoczesne przychodnie umożliwiają zamawianie recept lekarskich online. Jak działa taki system?

Jak działają recepty online?

Osoby, które wybrały lekarza rodzinnego w naszej przychodni, mogą zamawiać recepty na leki stałe bez konieczności wizyty w gabinecie, z własnego domu, o każdej porze dnia – mówi nasz rozmówca z poradni InaVita w Lublinie. Chociaż system elektronicznego zamawiania recept w Polsce nie jest jeszcze rozpowszechniony, możliwość wdrożenia takiego rozwiązania wydawała nam się bardzo atrakcyjna, podobnie jak opcja rejestracji online, która również jest już dostępna dla naszych pacjentów. Jak się okazuje, pacjenci cenią sobie oba te rozwiązania i bardzo chętnie z nich korzystają.

Aby zamówić receptę online, wystarczy wejść na stronę internetową poradni i wypełnić prosty formularz. Nie ma konieczności tworzenia specjalnych kont dla poszczególnych pacjentów czy skomplikowanego logowania. Wystarczy wpisać podstawowe dane pacjenta, nr PESEL, nazwisko lekarza prowadzącego i nazwę potrzebnego leku. Recepta będzie gotowa do obioru w ciągu maksymalnie 3 dni.

Rzecz jasna, pacjent nie otrzyma w ten sposób recepty na dowolny lek. Lekarz musi mieć pewność, że zapisywany specyfik jest pacjentowi potrzebny i bezpieczny dla jego zdrowia. Dlatego przez Internet, bez wizyty w gabinecie, dostępne są tylko leki zapisane w karcie pacjenta. Oznacza to, że przed złożeniem pierwszego zamówienia na receptę online, trzeba odbyć przynajmniej jedną, wstępną konsultację z lekarzem.

śr. ocena 5 / głosów 5