Rodzaje implantów stomatologicznych

Implanty zębowe to specjalne protezy stomatologiczne, wykorzystywane przy odbudowie stanu uzębienia. Rozwój nowoczesnych technik dentystycznych sprawił, że utrata zęba nie musi wiązać się z utratą pięknego uśmiechu. Istnieje wiele rodzajów implantów i metod ich wstawiania. Te najpopularniejsze wymieniamy dla Państwa poniżej. Zachęcamy do lektury.

zęby

Podział implantów ze względu na sposób ich umieszczenia

Podstawowym kryterium, według którego możemy podzielić implanty zębowe, jest sposób ich umieszczenia. Najczęściej spotykamy się z implantami śródkostnymi, mocowanymi w obrębie kości budującej szczękę/żuchwę. Po ulokowaniu wszczepu, otaczające go dziąsło jest zszywane. W ciągu kilku miesięcy implant integruje się z tkankami zastępując korzeń zęba. Następnie wyłania się go, a na szczycie zakłada się łącznik do lokowania korony zębowej.

Rzadziej spotykamy się z implantami podokostnowymi. Są one lokowane bardziej powierzchownie – tuż pod dziąsłem, utrzymując kontakt z zewnętrzną częścią kości. Wierzchołek implantu pozostaje na zewnątrz cały czas, choć korona mocowana jest dopiero po wygojeniu rany. Po taki implant sięga się zwłaszcza w przypadku osób posiadających kości o małej gęstości, u których osadzenie implantów śródkostnych sprawia znaczącą trudność.

Podział implantów ze względu na materiał wykonania

Materiał z którego wykonany jest implant wypływa na jego walory funkcjonalne. Bazę dla większości implantów zębowych stanowi tytan. To metal obojętny dla organizmu człowieka, o udowodnionych właściwościach wytrzymałościowych. Jedyną wadą jest srebrno-szary kolor implantu. Choć wkręt nie rzuca się w oczy, z czasem – wraz z obniżeniem linii dziąseł – może stać się widoczny – tłumaczy przedstawiciel Centrum Stomatologii Ortodentis w Łomiankach.

Osoby, które chcą zdecydować się na alternatywne rozwiązanie, mogą skorzystać z implantów cyrkonowych (ceramicznych). Korzeń sztucznego zęba jest w tym przypadku wykonywany z tlenku cyrkonu. Jest on dobrze tolerowany przez organizm, a jednocześnie przypomina wyglądem ludzką kość. Nie mamy tu zatem do czynienia z problemem natury estetycznej. Co więcej, implanty cyrkonowe są odporne na ścieranie i zmiany temperatury.

Inne kryteria podziału implantów stomatologicznych

Oczywiście wymienione podziały nie wyczerpują tematu. Na dobrą sprawę do dyspozycji pacjentów jest oddanych kilkadziesiąt różnych rodzajów implantów. Mogą się one różnić m.in. posiadanym rozmiarem (średnica od 2 do nawet 6 mm; mniejsze implanty stosuje się z przodu, a większe zastępują korzenie zębów przedtrzonowych i trzonowych) czy też substancją pokrywającą ich powierzchnię (rozmaite biomateriały, plazma tlenku tytanu i in.).

Wybór dobrego implantu zębowego to gwarancja satysfakcji na bardzo długi czas. Najlepsze sztuczne korzenie są w stanie przetrwać z powodzeniem przez kilkadziesiąt lat nieustannego użytkowania. Aby jednak uzyskać tak okazały efekt, należy skonsultować się z doświadczonym specjalistą z zakresu stomatologii i implantologii. Centra stomatologiczne służą kompleksową pomocą. Wystarczy wybrać dobry ośrodek oraz umówić się na wizytę.

śr. ocena 5 / głosów 1