Rodzaje implantów zębowych

Implanty zębowe to najlepszy i najwygodniejszy sposób na uzupełnienie braków zębowych. Są trwałe, wygodne, a po czasie można przyzwyczaić się do nich tak bardzo, że będą stwarzały wrażenie prawdziwych zębów. Nie przesuwają się w trakcie jedzenia i nie trzeba ich wyciągać na noc, a dobrze pielęgnowane będą nam służyły przez wiele lat. Jakie wyróżniamy rodzaje implantów zębowych?

Implanty zębowe

Implanty zębowe pozwalają na uzupełnienie pojedynczych lub nawet całościowych braków w uzębieniu. Uzupełniają nie tylko brakujące zęby, ale również ubytki kości. Jest to szczególnie ważne dla zachowania w dobrej kondycji całego układu szczęki, ponieważ ubytki kości mogą powodować nieprawidłowości w jej obrębie, a także wpływać na stan całego organizmu. Wybór odpowiedniej metody jest zależny w większej mierze od naszego stanu zdrowia, ale również od środków, które możemy przeznaczyć na uzupełnienie ubytków. Lekarz stomatolog pomoże nam wybrać najodpowiedniejszą metodę.

Implanty tytanowe

Implanty stomatologiczne mają tę zaletę, że są nie do odróżnienia od naszych własnych zębów. Jeśli mamy tylko niewielkie ubytki są one dopasowane kolorystycznie do naszych własnych. Dodatkowo, do wyboru mamy również dwa rodzaje materiałów, z których są wykonane. Implanty mogą być tytanowe lub cyrkonowe. Implanty wykonane z tytanu są biokompatybilne, co oznacza, że integrują się z naszą własną tkanką, z czasem stając się częścią kości. Mają jednak jeden minus – przez swój szary kolor mogą być widoczne w przypadku obsunięcia dziąsła. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.

Implanty ceramiczne

Alternatywą są implanty cyrkonowe, czyli ceramiczne. Mają one kolor zbliżony do koloru zębów, są trwałe i odporne na uszkodzenia, a także doskonale łączą się z tkanką kostną. Jest to również dobre rozwiązanie jeśli mamy uczulenie na metal – tytan niestety może być przyczyną reakcji alergicznej. Minusem jest fakt, że implanty cyrkonowe są mniej stabilne od swoich tytanowych odpowiedników. Warto więc przed rozpoczęciem leczenia wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw oraz skonsultować się z lekarzem.

Nowy ząb w jeden dzień?

W przypadku braku ubytków kostnych można zastosować tak zwane implanty jednofazowe. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku wstawienia przednich zębów. W tym przypadku zarówno implant jak i koronę wstawia się tego samego dnia. Nie zawsze jest to jednak możliwe i czasem na uzupełnienie ubytków musimy trochę poczekać. Jest to wówczas implant dwufazowy. W pierwszej kolejności mocuje się implant, który może integrować się z tkanką kostną nawet przez kilka miesięcy. Następnie dziąsło przykrywające implant zostaje odsłonięte i zakłada się koronę. Jest to rozwiązanie mniej komfortowe, niemniej czasem niezbędne.

śr. ocena 5 / głosów 1