Rodzaje płynów do płukania jamy ustnej

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest niezbędna do zachowania zdrowych zębów, ładnego uśmiechu i świeżego oddechu. Niestety, wiele osób na co dzień ogranicza się jedynie do pobieżnego szczotkowania zębów – tymczasem jest to tylko pierwszy z trzech etapów mycia. Kolejne to nitkowanie za pomocą nici dentystycznej oraz płukanie ust. Do płukania powinniśmy stosować płyny, które najlepiej odpowiadają potrzebom naszych zębów.

plyn do plukania jamy ustnej

Płyny do płukania ust – jaki wybrać?

Dostępne na rynku płukanki dzielą się na wiele rodzajów, różnią się swoimi funkcjami, stężeniem (niektóre z nich mają formę koncentratu, który należy przed użyciem rozcieńczyć zgodnie z zaleceniem producenta) oraz metodą stosowania (większość przeznaczona jest do użycia jako ostatni etap mycia, po szczotkowaniu i nitkowaniu zębów, spotkać można jednak płyny, które stosuje się na samym początku – dzięki nim osad nazębny staje się miękki i łatwy do usunięcia przez szczoteczkę). Charakterystyczne są również dostępne smaki i zapachy, jednak te kwestie nie powinny mieć wpływu na nasz wybór – zwracajmy uwagę przede wszystkich na skład i działanie płynu. W celu ustalenia, jakiego rodzaju płyn powinniśmy stosować w codziennej higienie zębów, warto udać się do stomatologa.

Co daje płyn do płukania ust?

Jednym ze składników, który zawiera większość płynów, jest fluor – jego zadaniem jest zapobieganie powstawaniu próchnicy. Pozostałe składniki sprawiają, że płyny mają odmienne zastosowanie. Na przykład płyny zawierające sole potasu przeznaczone są do zębów nadwrażliwych, z kolei te, w których składzie znajdziemy związki takie jak chlorek cetylopirydyny powinny stosować osoby cierpiące na stany zapalne, posiadają one bowiem właściwości antybakteryjne. Ze względu na skład i zastosowanie płukanki możemy podzielić na:

  • Zapobiegające stanom zapalnym dziąseł
  • Antybakteryjne, antygrzybicze
  • Wybielające
  • Wzmacniające zęby
  • Zapobiegające osadzaniu się osadu i powstawaniu kamienia
  • Odświeżające oddech
  • Zapobiegające paradontozie
  • Zmniejszające nadwrażliwość zębów (np. na temperaturę)

Szeroki wybór płynów o różnym zastosowaniu znajdziemy w ofercie producenta artykułów do higieny jamy ustnej, firmy Dentaid.