Rodzaje soczewek progresywnych

Soczewki progresywne są nowoczesną formą soczewek kontaktowych przeznaczonych dla osób powyżej 40. roku życia, to znaczy dla takich, które potrzebują oddzielnych okularów do patrzenia w dal (np. do oglądania telewizji), oddzielnych do bliży (np. do czytania) oraz oddzielnych do odległości pośrednich (np. do korzystania z komputera). Dzięki specjalnej budowie umożliwiają takim osobom wyraźne widzenie na każdą odległość.

soczewki progresywne

Budowa i dobór soczewek progresywnych

Zanim wynaleziono soczewki progresywne, osoby cierpiące jednocześnie na krótko- oraz dalekowzroczność stosowały specjalne okulary, których szkła były przedzielone na pół. Ich dolna część służyła do czytania, natomiast górna do patrzenia w dal. Dziś jednak stosowanie takich szkieł korekcyjnych nie jest już konieczne. Dzięki rozwojowi optyki oraz wynalezieniu soczewek progresywnych, osoby takie mogą korygować złożoną wadę wzroku za pomocą jednej pary okularów lub soczewek kontaktowych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca ze sklepu internetowego Abcsoczewki.plTym co rozróżnia soczewki progresywne od innych jest posiadanie przez nie co najmniej dwóch krzywizn sferycznych, dzięki czemu oko, poprzez znalezienie na soczewce odpowiedniego miejsca, tzn. krzywizny, jest w stanie korygować oba rodzaje wady wzroku jednocześnie. Przy doborze odpowiednich soczewek progresywnych, okulista w trakcie badania, oprócz określenia ich dokładnej mocy, czyli ilości doptrii, bierze pod uwagę również odpowiedni dodatek do dali lub bliży, tzn. addycję.

Trzy rodzaje soczewek progresywnych

Obecnie stosuje się trzy rodzaje soczewek progresywnych, które różnią się między sobą budową. Niezależnie od stosowanego rodzaju, oko człowieka żeby móc z nich w pełni korzystać, musi się najpierw do nich przyzwyczaić. Wszystkie rodzaje soczewek progresywnych, to soczewki dwuogniskowe.

Pierwszy rodzaj soczewek progresywnych jest podzielony pionowo na dwie części o różnych ogniskowych. W drugim rodzaju zastosowany jest podział centryczny, tzn. środkowa część soczewki służy do patrzenia do bliży, natomiast zewnętrzna jej część do patrzenia w dal. W trzecim rodzaju soczewek progresywnych nałożono na siebie obie ogniskowe.

Gdzie można kupić soczewki progresywne?

Obecnie soczewki progresywne są dostępne praktycznie w każdym lepszym salonie optycznym. Można je również kupić w wielu sklepach internetowych, m.in. w sklepie abcsoczewki.pl, który w swojej ofercie posiada m.in. soczewki progresywne firm PureVision oraz Air Optix.