Rodzaje zabiegów stomatologicznych

Każdy gabinet stomatologiczny zajmuje się leczeniem chorób zębów i przyzębia. Nie każdy specjalista zajmuje się jednak tymi samymi problemami. W ramach stomatologii wyróżnia się bowiem co najmniej kilka różnorodnych specjalizacji, które zajmują się leczeniem zupełnie innych problemów związanych z zębami oraz przyzębiem. W naszym artykule prezentujemy najważniejsze rodzaje zabiegów stomatologicznych.

Jakie zabiegi wykonuje się w gabinetach stomatologicznych

Stomatologia zachowawcza i endodoncja

Stomatologia zachowawcza, powszechnie znana jako stomatologia ogólna, to podstawowa specjalizacja stomatologiczna. Głównym zadaniem dentysty, który zajmuje się leczeniem zachowawczym jest profilaktyka i leczenie skutków choroby próchnicowej. Stomatolog ogólny zajmuje się więc przeprowadzaniem rutynowych wizyt kontrolnych pacjentów, w trakcie których dokładnie ogląda ich zęby i reaguje na ewentualne ślady próchnicy. To właśnie w gabinecie stomatologa ogólnego wykonywane jest wypełnianie ubytków w zębach, to również tutaj, w przypadku bardzo zaawansowanej próchnicy, czyli wtedy gdy bakterie zdołały przedostać się przez zębinę i dotarły do unerwionej i ukrwionej miazgi w kanałach zębowych, wykonywane jest także leczenie kanałowe (endodontyczne).

W ramach stomatologii zachowawczej wykonywane są również zabiegi, które mają na celu dokładne wyczyszczenie zębów z zalegającej płytki i kamienia nazębnego oraz zabezpieczenie ich przed rozwojem próchnicy.

Leczenie wad zgryzu

W gabinetach stomatologicznych wykonuje się także leczenie wad zgryzu. Planowaniem i pilnowaniem tego rodzaju zabiegów zajmuje się lekarz ortodonta. Takie leczenie najczęściej polega na noszeniu przez pacjenta stałego aparatu ortodontycznego, który powoduje stopniowe przesuwanie się zębów na zaplanowaną pozycję.

Protetyka i implantologia

Do gabinetu stomatologicznego udajemy się również w przypadku utraty naturalnych zębów. W takich przypadkach koniecznie powinniśmy się zgłosić do protetyka lub implantologa, w celu wykonania najlepszej w naszym przypadku protezy zębowej lub wszczepienia implantu stomatologicznego. Dobre przychodnie stomatologiczne posiadają zarówno oddział protetyki, jak i implantologii, dzięki czemu pacjent może wybrać taką metodę odbudowy utraconego zęba, która będzie dla niego najwygodniejsza, a jednocześnie jej zastosowanie będzie możliwe przy określonym budżecie. Przykładem takiej przychodni stomatologicznej w Krakowie jest Stomatologia Patykiewicz na Ruczaju.

Chirurgia stomatologiczna

Niestety nie z każdym problemem w jamie ustnej można sobie poradzić poprzez leczenie zachowawcze. Czasem, aby nie ryzykować zdrowiem innych zębów konieczne jest wykonanie ekstrakcji chorego zęba. W takich przypadkach udajemy się do chirurga stomatologicznego. Oczywiście usuwanie zębów to nie jedyne problemy, z którymi radzi sobie chirurg. Lekarz specjalista z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej zajmuje się także m.in. wykonywaniem resekcji wierzchołków korzeni, usuwaniem torbieli czy rekonstrukcją tkanki kostnej przed wszczepieniem implantów zębowych.

śr. ocena 5 / głosów 1