Jak rozpoznać dobrego fizjoterapeutę w 3 krokach?

Nasze zdrowie zasługuje na jak najlepsze traktowanie i samych najlepszych specjalistów. Bardzo odpowiedzialne zadanie spełniają fizjoterapeuci. Rehabilitacja i praca nad zdolnością ruchową ciała są bardzo potrzebne osobom starszym, osobom po różnych urazach oraz poważnych wypadkach. W każdym wypadku fizjoterapeuta powinien mieć potrzebną wiedzę, niezbędne zdolności oraz odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje. Musimy mieć zaufanie do wybranego specjalisty, dlatego podpowiadamy, jak rozpoznać dobrego fizjoterapeutę.

fizjoterapeuta

Praca fizjoterapeuty jest o tyle odpowiedzialna, o ile nieprawidłowe podejście czy źle dobrane ćwiczenia, zamiast przywrócić sprawność ruchową, mogą nam zaszkodzić. A ponieważ sami nic na ten temat nie wiemy, trudno ocenić, czy każda kolejna wizyta to słusznie wydane pieniądze czy jałowo albo wręcz na naszą szkodę stracone godziny.

Na co zatem zwrócić uwagę i jak wybrać?

1. Opinie, wiedza i kwalifikacje

Pierwszy krok, który możemy wykonać, to sięgnąć po opinię innych. Jeżeli ktoś ze znajomych korzystał z usług dobrego fizjoterapeuty, jest szansa, że i my będziemy zadowoleni. Drugim źródłem informacji jest Internet. Na forach i tematycznych portalach dowiemy się, kto jest polecany, a kto ponad wszystko odradzany. Jeśli uda nam się podjąć już kilka, sprawdzonych przez innych, wyborów, czas na nasz własny test. Poczytajmy o wybranym specjaliście np. na jego własnej stronie internetowej lub, jeśli nie jest widoczny w sieci, zdecydujmy się na kontakt telefoniczny. Na tym etapie bardzo ważne jest poznanie jego kwalifikacji, stażu i doświadczenia. Być może znajdziemy dyplomy, nagrody, rekomendacje czy skończone kursy. Takie rozeznanie da nam realną pewność, czy warto próbować dalej.

2. Oceń po ćwiczeniach

Teoria to jedno. Nikt z nas nie będzie egzaminował fizjoterapeuty z wiedzy. Dla nas najważniejsze jest osiągnięcie zamierzonego celu, czyli poprawa zdrowia w konkretnej płaszczyźnie. A do tego celu prowadzą nierzadko długie i męczące treningi, ćwiczenia i rehabilitacja. Dobry fizjoterapeuta doskonale wie, jak przeprowadzić skuteczną terapię oraz wspaniale radzi sobie podczas wykonywania z Tobą ćwiczeń. W jaki sposób oceniamy na tym etapie?

Fizjoterapeuci pracują z ludźmi z różnorodnymi problemami zdrowotnymi: osobami otyłymi, starszymi, z poważnymi lub delikatnymi urazami. To ogromny rozstrzał pacjentów, dlatego niezwykle ważną umiejętnością jest dopasowanie odpowiednich ćwiczeń do potrzeb pacjenta oraz wskazywanie indywidualnych zaleceń i treningów, a także dostosowanie rodzaju (np. tempa i intensywności) pracy do potrzeb i możliwości pacjenta. Każdy przypadek wymaga innych metod – jeśli fizjoterapeuta upiera się przy jednym sprawdzonym przez siebie rozwiązaniu, świadczy to o braku profesjonalizmu i niewielkim warsztacie. Sposób prowadzenia ćwiczeń można ocenić już po pierwszej wizycie.

3. Podejście fizjoterapeuty

Skuteczna rehabilitacja wydaje się najważniejszym elementem prowadzącym do celu. Jednak wskazujemy na jeszcze jeden warunek, który powinien spełniać każdy dobry fizjoterapeuta, a mianowicie na jego podejście do pacjenta. Jeżeli brakuje mu cierpliwości, zrozumienia i zapału do pracy, nie uda się osiągnąć za wiele. Dobry specjalista angażuje się w wykonywaną pracę, jest empatyczny i wrażliwy na Twój ból, potrafi zmobilizować, zdopingować, dodać otuchy, wsparcia i sił psychicznych. Umie rozmawiać z Tobą i rzetelnie tłumaczyć cel każdego ćwiczenia, przy czym operuje zrozumiałym dla Ciebie językiem.