Samodzielne leczenie bólów kręgosłupa – Metoda McKenziego

Bóle w okolicach kręgosłupa są jedną z najczęściej występujących dolegliwości u mieszkańców krajów rozwiniętych. Tego typu bóle są niestety bardzo uporczywe dla odczuwających je osób. Pod ich wpływem osoby te bardzo często nie są w stanie wykonywać swojej pracy oraz nawet najprostszych codziennych czynności. Istnieje jednak metoda, która pozwala samodzielnie sobie radzić z nękającym nas bólem – metoda McKenziego.

bole kregoslupa

Przyczyny odczuwania bólu

Żeby zrozumieć na czym dokładnie polega metoda McKenziego, należy najpierw się trochę cofnąć i poznać najczęstsze przyczyny powstawania bólu. We wstępie wspomnieliśmy, że bóle w okolicach kręgosłupa są charakterystyczne głównie dla mieszkańców krajów rozwiniętych. Bardzo często nazywa się je nawet „epidemią Zachodu”. Dlaczego tak się dzieje wiemy dzięki pracom twórcy metody, nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenziego.

Wieloletnie doświadczenie oraz setki wyleczonych pacjentów doprowadziły do odkrycia, że główną przyczyną powstawania tego typu dolegliwości bólowych są przeciążenia, na jakie narażamy swoje kręgosłupy. Bóle więc mają głównie podłoże mechaniczne. Takie przyczyny bólu dotyczą aż 97 proc. wszystkich przypadków. Ból spowodowany takimi chorobami, jak nowotwory, gruźlica czy zapalenia ropne, stanowią jedynie od 2 do 3 proc. wszystkich pacjentów. Do urazów mechanicznych w obrębie kręgosłupa dochodzi przede wszystkim przez złe nawyki polegające na krzywym siedzeniu, garbieniu się lub złym dostosowaniem oparcia fotela – czyli głównie przez praktykowanie tak charakterystycznego dla mieszkańców Zachodu, siedzącego trybu życia. Inne przyczyny nadwyrężania oraz utraty elastyczności kręgosłupa, to m.in. częste pochylanie się.

Metoda samodzielnego leczenia bólu

Mając do czynienia z bólami o podłożu mechanicznym, których przyczyną są mikrouszkodzenia w obrębie kręgosłupa, należy wybrać metodę leczenia, która umożliwia cofnięcie zaistniałych zmian. W trakcie pracy ze swoimi pacjentami Robin McKenzie zauważył, że zdecydowanej większości z nich ulgę przynosi wykonywanie określonych ruchów, a czasem nawet przybieranie pewnych statycznych pozycji ciała. Stało się to początkiem opracowania autorskiego systemu klasyfikacji bólów kręgosłupa. Pacjent zgłaszający się do posiadającego certyfikat Instytutu McKenziego terapeuty, zostaje poddany szczegółowym badaniom, które pozwalają na zakwalifikowanie jego bólu do konkretnej jednostki chorobowej. Na badanie składają się: dokładny wywiad, który pozwala terapeucie na określenie charakteru bólu oraz jego zmienności w różnych fazach dnia oraz z badania manualnego, polegającego na obserwacji bólu w odpowiedzi na ruchy testujące.

Po wykonaniu badań oraz postawieniu diagnozy, rola terapeuty ogranicza się już tyko do edukacji pacjenta, w jaki sposób ma postępować, aby zwalczyć trapiące go bóle. Pacjent musi przede wszystkim nabrać odpowiednich nawyków polegających na prostym siedzeniu oraz niegarbieniu się. Oprócz tego ma samodzielnie wykonywać w domu indywidualnie dobrane ćwiczenie, które ma na celu odwrócenie zaistniałych zmian w kręgosłupie.

Więcej na temat metody McKenziego można przeczytać na stronie www.mckenzie.pl.