Samotność osób starszych. Jak jej przeciwdziałać?

Samotność i poczucie społecznej izolacji są problemem, który dotyka coraz więcej osób w starszym wieku. Od dawna wiadomo, że emocje, które przeżywamy mają wpływ na całokształt zdrowia więc konsekwencje samotności wykraczają poza ramy zdrowia psychicznego skutkując szeregiem chorób i zaburzeń. Jak przeciwdziałać samotności i jej skutkom dla zdrowia?

Samotność seniorów

Samotność: jej wpływ na zdrowie

Aktywny udział w życiu społecznym jest bardzo ważną częścią zdrowego starzenia się, ale naturalne zmiany w stylu życia i pogorszenie stanu zdrowia zwiększają ryzyko osamotnienia. To powoduje, że samotność i jej skutki dotyka setki tysięcy osób, szczególnie tych powyżej 75 roku życia. Tymczasem,z samotnością wiąże się szereg negatywnych uczuć takich jak poczucie zagrożenia, negatywne myśli na własny temat czy smutek, który może z czasem przerodzić się w depresję.

 Niestety, na tym lista skutków samotności dla zdrowia się nie kończy, ponieważ samotność, to również zaburzenia snu, łaknienia, obniżenie odporności, obniżenie zdolności poznawczych, a nawet wysokie ciśnienie krwi, a to wszystko prowadzi nie tylko do obniżenia jakości życia, ale i jego skrócenia – mówi specjalista z domu seniora Harmonia w Gdańsku Osowej.

W czasach, w których rodziny wielopokoleniowe mieszkające pod jednym dachem przechodzą do historii, a większość młodych ludzi decyduje się na migrację do dużych miast, alienacja społeczna osób starszych staje się poważnym problemem. Wtedy z pomocą może przyjść rodzina pomagając wybrać odpowiedni dom seniora,  w którym osoba starsza zostanie otoczona opieką specjalistów i w komfortowych warunkach będzie aktywnie spędzać czas nawiązując kontakty towarzyskie z osobami w swoim wieku i w podobnej życiowo sytuacji.

Jak przeciwdziałać samotności osób starszych?

Rozważając jakie środki należy przedsięwziąć, by zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować poczucie osamotnienia u osób w starszym wieku należy wziąć pod uwagę, co osoby starsze mogą zrobić dla siebie same, a w czym młodsi członkowie rodziny i reszta społeczeństwa może im pomóc. Osoby
 z dużych miast, którym stan zdrowia na to pozwala mogą brać udział w zajęciach uniwersytetów trzeciego wieku, gdzie można nie tylko nawiązać kontakt z osobami w podobnym wieku i sytuacji, ale i np.  nauczyć się korzystać z komputera i Internetu, by być w kontakcie z dziećmi i wnukami. Nie dla każdego jednak są to akceptowalne rozwiązania i w zasięgu możliwości. Dla osób, dla których zadbanie o swoje codzienne potrzeby bytowe staje się trudnym wyzwaniem, polecane są domy pogodnej starości, w których wykwalifikowany personel zadba o wszystkie potrzeby pensjonariuszy, a kontakty towarzyskie, rozrywki i aktywne zajęcia pomogą na nowo poczuć się zadowolonym z życia.

śr. ocena 5 / głosów 1