Skąd bierze się niedosłuch i jak go leczyć?

Problem z niedosłuchem dotyczy zazwyczaj starszych osób. Nie jest to jednak reguła, ponieważ może pojawić się on zarówno u maluchów, jak i nastolatków — w zależności od rodzaju schorzenia. W niektórych przypadkach jego leczenie bywa proste i przynosi szybkie rezultaty. Ma no to wpływ między innymi stopień niedosłuchu oraz jego przyczyna. Skąd bierze się ta choroba i jak można z nią walczyć?

niedosluch aparat sluchowy

Poznaj przyczyny problemów ze słuchem

Mówiąc o niedosłuchu, można wyróżnić trzy różne rodzaje tego schorzenia. Są one związane bezpośrednio z przyczyną choroby. Wśród nich wymienia się niedosłuch:

  • przewodzeniowy — wynikający z uszkodzenia części odpowiedzialnej za przewodzenie bodźców dźwiękowych do mózgu,
  • odbiorczy — będący wynikiem nieprawidłowości ze ślimakiem znajdującym się w uchu wewnętrznym,
  • mieszany — który jest złożonym problemem związanym zarówno z uszkodzeniem wewnętrznym, jak i zewnętrznym.

Niedosłuch przewodzeniowy może mieć charakter wrodzony, co oznacza, że dotyczy nie tylko osób starszych, ale także noworodków. Ponadto występuje on w przypadku uszkodzenia błony bębenkowej lub kiedy do ucha dostanie się ciało obce. U niektórych pacjentów nawet zbyt duża ilość gromadzącej się woskowiny sprawia, że może pojawić się problem z właściwym słyszeniem.

Niedosłuch odbiorczy pojawia się w wielu przypadkach w wyniku urazów mechanicznych. Nie jest to jednak jego jedyna przyczyna. Może być skutkiem niedoleczonych infekcji wirusowych, czy udaru mózgu. Zdarza się, że pojawia się także jako powikłanie po przyjmowaniu środków farmakologicznych

– tłumaczy specjalista z firmy Elton – Aparaty Słuchowe.

W jaki sposób można leczyć niedosłuch?

Leczenie niedosłuchu może mieć różny charakter. Wiele zależy od jego rodzaju. Najdrobniejsze problemy związane ze znajdującym się w uchu ciałem obcym lub zbyt dużą ilością woskowiny można usunąć niemal natychmiastowo. Nieco poważniejsze są sytuacje, kiedy pojawiają się stany zapalne ucha prowadzące do niedosłuchu. Wówczas konieczne jest wdrożenie antybiotyku, który eliminuje problem.

Poważniejsze schorzenia można leczyć za pomocą aparatów słuchowych oraz implantów ślimakowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku niedosłuchu przewodzeniowego wynikającego z wad genetycznych. Dostępne na rynku nowoczesne urządzenia znacznie poprawiają komfort osób niedosłyszących. Co więcej, można dopasować je indywidualnie do pacjenta, dlatego są wyjątkowo skuteczne.

Zakup aparatu dla osób niedosłyszących

Osoby cierpiące na niedosłuch podczas doboru aparatu mogą skorzystać ze specjalnego dofinansowania. Pacjentom do 26 roku życia należy się ono raz na 3 lata. Wówczas maksymalna pomoc to 4120 złotych. Osoby starsze otrzymują go raz na 5 lat i jest to kwota niższa — maksymalnie 1500 złotych. Istnieje także opcja wypożyczenia aparatu słuchowego dla osób, które chcą sprawdzić, jak wygląda codzienne funkcjonowanie ze sprzętem. Taką opcję oferuje coraz więcej firm zajmujących się dystrybucją akcesoriów medycznych.

śr. ocena 5 / głosów 1