W jakich przypadkach stosuje się tejpy sztywne?

Kinesiotaping jest bardzo popularną metodą fizjoterapii, która bazuje na przyklejaniu do bolącej części ciała specjalnych plastrów. Odciągają od siebie elementy tkanek, dzięki czemu ich funkcjonowanie ulega poprawie. Taka forma terapii jest bardzo chętnie używana w sporcie oraz w przewlekłych dolegliwościach bólowych lub stanach zapalnych. Odmianą kinesiotapingu jest taping sztywny. Podpowiadamy, czym się charakteryzuje oraz w jakich przypadkach można go zastosować.

Przyklejanie plastrów na kolano

Czym tak naprawdę są tejpy sztywne?

Tradycyjne plastry do kinesiotapingu są elastyczne i rozciągliwe. To właśnie między innymi od stopnia naprężenia zależy efekt terapeutyczny. Tejpy sztywne nie mają takich właściwości, a wykonane są najczęściej z wysokiej jakości bawełny. Nie dodaje się do nich lateksu, który może wywoływać reakcje alergiczne.

Jak tłumaczą specjaliści ze sklepu Fizjomix: Plastry bawełniane cechują się wysoką odpornością na działanie wody, ale i strzępienie się. Dzięki temu można nosić je na danej partii ciała nawet przez kilka dni. Tejpy pokryte są mocnym, ale jednocześnie delikatnym dla skóry klejem. W jego składzie można znaleźć duże ilości cynku, który wykazuje działanie hipoalergiczne.

Najważniejsze zastosowanie tapingu sztywnego

Plastry używane w tej metodzie fizjoterapii mają za zadanie poprawić ruchomość stawu. Są więc bardzo często wykorzystywane po wszelkiego typu urazach. Tejpy mogą skutecznie zabezpieczyć stawy przed powstaniem ewentualnego urazu, dlatego często zauważyć je można u osób aktywnie uprawiających sport. Warto dodać, że tejpy sztywne mogą zmienić kierunek działania siły danego mięśnia. Wykorzystuje się je zatem w stanach przeciążeniowych, takich jak łokieć tenisisty lub nadwyrężenie nadgarstka. Kinezjoterapia ma na celu podniesienie komfortu użytkownika oraz zniesienie bólu. Inne wskazania do tapingu sztywnego to:

  • stany zapalne ścięgien,
  • niestabilność stawu,
  • skręcenia i zwichnięcia stawu.

W jaki sposób aplikuje się tejpy sztywne?

Plastry do kinezjoterapii nakłada się bezpośrednio na skórę pokrywającą tkankę, która ma być poddana rehabilitacji. Ważne jest, aby była dokładnie oczyszczona, odtłuszczona oraz osuszona. W przypadku nadmiernego owłosienia warto wcześniej je usunąć. Zapewni to optymalne działanie kleju. Osoba, która będzie aplikować plaster, musi uciąć go na odpowiednią długość. Podczas cięcia i aplikacji nie powinno się dotykać tej strony tejpu, która pokryta jest klejem. Plastry sztywne wyróżniają się tym, że ich naklejanie wymaga ścisłej kontroli siły, z jaką wykonuje się wszystkie czynności. Oznacza to, że tejp musi być trzymany dość sztywno i stabilnie.

śr. ocena 0 / głosów 0