Kiedy warto się zastanowić nad umieszczeniem osoby starszej w domu opieki?

Domy opieki to placówki dość kontrowersyjne w polskim społeczeństwie, w którym powszechny wciąż jest pogląd, iż osoby starsze powinny znajdować się pod opieką swoich dzieci i wnuków. Niestety, rzeczywistość często nie wytrzymuje konfrontacji z takimi przekonaniami i oddanie seniora do domu opieki okazuje się najlepszą opcją, zarówno dla niego, jak i jego najbliższej rodziny. W jakich sytuacjach warto zastanowić się nad taką możliwością?

Gdy senior wymaga całodobowej opieki

Zaawansowany wiek oraz typowe dla niego choroby sprawiają, że starsze osoby bardzo często wymagają całodobowej, specjalistycznej opieki. Wiele rodzin nie jest w stanie poradzić sobie z takim obowiązkiem – przeszkodzą ku temu mogą być inne zobowiązania rodzinne (np. wychowywanie własnych dzieci), problemy zdrowotne, brak odpowiednich kwalifikacji, czy możliwości zapewnienia starszej osobie odpowiedniej przestrzeni życiowej. Opieka nad schorowaną, starszą osobą, która nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić własnych potrzeb wiąże się z koniecznością poświęcenia jej całej swojej uwagi oraz energii. W praktyce oznacza to, że dzieci lub wnuki chorej osoby muszą całkowicie zrezygnować z życia prywatnego, porzucić swoją pracę, edukację i towarzystwo. Bardzo często opieka nad seniorem odbywa się kosztem pozostałych członków rodziny. Sytuacja taka jest nie tylko fizycznie wyczerpująca dla opiekuna, ale również prowadzi do załamania relacji z otoczeniem – zdarzają się dramatyczne przypadki, kiedy po śmierci starszej osoby jej opiekun pozostaje całkowicie sam, gdyż poświęcając się dla podopiecznego nie miał możliwości założenia własnej rodziny. Przekazanie seniora do domu opieki jest najlepszym rozwiązaniem tego problemu – nasz bliski zyskuje profesjonalną opiekę, a my sami możemy zająć się innymi bliskimi nam osobami.

Kiedy senior traci kontrolę nad sobą

Osoby cierpiące na demencję czy chorobę Alzheimera wymagają szczególnie dużo uwagi, gdyż nie posiadają kontroli nad własnymi czynami. Bardzo często zdarza się, że tacy pacjenci opuszczają dom i gubią się lub robią inne rzeczy, które stwarzają poważne zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Niedopuszczenie do takiej sytuacji wymaga całodobowej kontroli nad poczynaniami osoby starszej i podejmowania licznych środków ostrożności. Nieodłączne staje się ciągłe poczucie niepokoju, że w każdej chwili chory może zrobić sobie krzywdę. W wielu przypadkach chorzy stają się również agresywni dla otoczenia i mogą stwarzać realne zagrożenie wobec nas i pozostałych członków naszej rodziny – w takiej sytuacji oddanie go do domu opieki jest koniecznością. Opiekując się seniorem osobiście nie jesteśmy w stanie zagwarantować jemu i sobie takiego poziomu bezpieczeństwa.

Niezależnie od przyczyn, dla których myślimy o oddaniu bliskiej nam osoby do domu opieki, powinniśmy wybierać placówki oferujące najwyższy poziom obsługi i cieszących się dobrą opinią pacjentów oraz rodzin. Jedną z nich jest Senior Residence w Katowicach.