Zalety butów na rzepy

Buty na rzepy kojarzą nam się zwykle z obuwiem dla najmłodszych – słusznie. To doskonałe rozwiązanie dla dzieci, ponieważ buty na rzepy są bezpieczne i wygodne w zdejmowaniu i zakładaniu. Tak samo dobrze stabilizują stopę, jak buty sznurowane, a nie wymagają wiązania skomplikowanych dla małych rączek supełków.

zalety butów na rzepy

Bezpieczeństwo i stabilność

Dzieci zawsze powinny nosić wygodne obuwie, które ma odpowiednio dopasowany rozmiar, ponieważ zapewnia to bezpieczeństwo i prawidłowe ułożenie stóp. Stopy są dopiero kształtowane, podobnie jak sylwetka, a niewłaściwe obuwie może spowodować nieodwracalne zmiany. Można co prawda walczyć z płaskostopiem spowodowanym przez zbyt cienkie podeszwy lub niestabilne zapięcie butów, podobnie jak z wadliwą postawą, jednak zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dobrze dobrane buty powinny zapewniać naturalne ułożenie stóp oraz stabilność stawów. U osób dorosłych otwarte buty, które nie trzymają kostki są jak najbardziej dozwolone, jednak w przypadku dzieci buty powinny dochodzić do kostek. Buty na rzepy to dobre rozwiązanie na każdą porę roku, ponieważ na rynku dostępne są buciki wysokie, które zakrywają cały staw skokowy oraz buty z otwartą górą, które zapinane są na rzep w kostce. W obu przypadkach stopa jest stabilna.

Równowaga i prostota

Kilkuletnie dzieci dopiero pracują nad swoim poczuciem równowagi, uczą się prawidłowo chodzić. Zdarza im się potknąć, trącić o coś stopą czy po prostu przewrócić się.  Buty na rzepy łatwo jest wtedy poprawić, rozpiąć i zapiąć na nowo, a dziecko może zrobić to samodzielnie. Aby nasz najmłodszy mógł zachować równowagę, jego buty powinny dobrze przylegać do nogi. Rzepy pozwalają regulować, jak ciasno but przylega do stopy, by z jednej strony zapewniać solidne oparcie, a z drugiej nie powodować otarć. Zbyt ciasno związane czy zapięte buty mogą też wpływać negatywnie na krążenie krwi w stopach. Buty na rzepy są proste w swojej formie i użytkowaniu. Przykłady bucików na rzepy dla dziewczynek i chłopców możemy zobaczyć na stronie trammpy.pl, polskiego producenta, który od wielu lat zajmuje się produkcją trampków, czyli tenisówek, dla najbardziej wymagających klientów – czyli dla dzieci. Znajdziemy tam także buty sznurowane i z zamkami, wszystkie na solidnych podeszwach, które amortyzują kroki.