Zalety implantów zębowych

Zdrowe, zadbane zęby to nasza wizytówka. Pierwsze dobre wrażenie robimy na drugim człowieku, kiedy się do niego uśmiechamy. Utrata zębów to jednak nie tylko ubytek w estetycznym wyglądzie, ale przede wszystkim problem z jedzeniem i mówieniem. Implanty zębów to doskonałe rozwiązanie dla osób, które utraciły pojedyncze zęby z przodu i jest to widoczne, jak i dla osób które utraciły więcej uzębienia, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Względy estetyczne

Implant zębowy można nazwać sztucznym korzeniem, który wszczepiany jest w kość szczęki. Jest wykonany z wysokiej jakości tytanu i ma wielkość naturalnego korzenia. Na jego podstawie umieszcza się koronę, czyli sztuczny ząb. Korona zęba może być metalowa, akrylowa, ceramiczna lub cyrkonowa. Metalowe korony mogą być licowane akrylem lub porcelaną, by imitowała naturalny ząb. Cały proces zakładania “nowego zęba” składa się z trzech etapów. W etapie pierwszym implantolog wywierca otwór w kości i umieszcza implant. Następnie odsłania go i wkręca śrubę gojącą. Na trzecim etapie mocuje się koronę. Jest ona przygotowywana na podstawie wycisków, a więc idealnie przylega do dziąsła. Lekarz ustala z pacjentem kolor przyszłej korony, oczywiście zwykle dopasowanej do odcienia pozostałych zębów, jeżeli uzupełnia się jeden lub kilka zębów. Na implantach można zamocować również całe protezy. W szczęce umieszcza się wówczas dwa lub trzy implanty, na do których następnie przytwierdza się tak zwane przęsła. Implanty wyglądają naturalnie i pozwalają na zachowanie kształtu. Zęby podtrzymują bowiem tkanki miękkie twarzy, jeżeli pacjent utracił na przykład wszystkie zęby z górnej szczęki, po czasie górna warga i policzki zaczną opadać i stanie się to widoczne – mówi implantolog z kliniki dentystycznej Maxdent z Wrocławia.

Względy zdrowotne i praktyczne

Uzupełnienie brakującego uzębienia pozwala nam na swobodne jedzenie i likwiduje ewentualne problemy z wymową. Stosowanie implantów jest zdrowsze niż odbudowa w formie mostów, które oparte są na sąsiednich zębach. Przy tej metodzie wymagane jest szlifowanie zdrowych zębów, by móc prawidłowo osadzić most. Proteza na implantach jest także zdecydowanie bardziej komfortowa niż proteza ruchoma, do której na początku bardzo trudno jest się przyzwyczaić. U niektórych osób niemożliwe jest noszenie protezy ruchomej, ponieważ powoduje ona uciążliwy odruch wymiotny, zwłaszcza akrylowa masa na podniebieniu, albo mimo dobrego dopasowania, kaleczy ona dziąsła. Implanty zapobiegają także zanikowi kości, który może występować w przypadku braku obciążenia, nacisku korzenia. Implant zastępuje w tym momencie korzeń, dzięki czemu szczęka zachowuje kształt.