Zamykanie naczynek twarzy. Co warto wiedzieć?

Widoczne naczynka krwionośne na twarzy to problem estetyczny, ale też zdrowotny – mogą one zwiastować rozwój trądziku różowatego. Pajączki i zaczerwienienie trudno zamaskować, nie można też ukrywać ich stale. Znacznie prościej jest je usunąć w gabinecie medycyny estetycznej. Co trzeba wiedzieć o zabiegu zamykania naczynek krwionośnych na twarzy? Jak on wygląda, na czym polega i jakie daje rezultaty?

Pękające naczynka na twarzy – czym są?

Choć potocznie mówimy o pękających naczynkach, w rzeczywistości są one rozszerzone. Mogą jednak przypominać czerwone pęknięcia na skórze. Nazywa się je też niekiedy pajączkami z uwagi ich kształt.

Mechanizmy powstawania rozszerzonych naczynek są złożone. Wpływ na to mają w dużej mierze czynniki genetyczne, ale też sposób pielęgnacji skóry, odżywianie oraz warunki, na jakie wystawiona jest skóra. Do powstawania nieestetycznych pajączków przyczyniają się m.in. promienie słoneczne oraz mróz.

Rozszerzone naczynka to krwionośne naczynia włosowate – wyjaśnia ekspert z Przychodni Specjalistycznej High Med. – Dostarczają one krew do komórek i mają zaledwie kilka do kilkunastu mikrometrów średnicy. Te, które są widoczne u osób z cerą naczynkową, znajdują się tuż pod skórą.  

Rozszerzone naczynka mogą osiągać średnicę nawet do milimetra. Silnie rzucają się w oczy i są uznawane za nieestetyczną zmianę, którą należy maskować.

Niestety, rozszerzone naczynka mają cienkie ścianki i są mało elastyczne. To czyni je bardzo podatnymi na stany zapalne, stąd cera naczynkowa często jest dodatkowo zaczerwieniona. Dobra wiadomość jest taka, że rozszerzone naczynka można zamknąć. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się nieestetycznych przebarwień i pajączków, ale też zadbasz o zdrowie swojej skóry i ułatwisz sobie jej codzienną pielęgnację – a należy pamiętać, że skóra ze skłonnością do rozszerzonych naczynek jest pod tym względem wymagająca i kapryśna.

Zamykanie naczynek jest proste!

Zabieg zamykania rozszerzonych naczynek na twarzy wykonuje się przy użyciu lasera. Dostarcza on energię cieplną do wybranego naczynia krwionośnego. Pod jej wpływem naczynie włosowate obkurcza się, a następnie włóknieje i następuje jego wchłonięcie. Jest to tzw. koagulacja laserowa.

Do tego zabiegu wykorzystuje się laser ND-YAG. Skuteczne usunięcie zmiany naczyniowej wymaga dwóch lub więcej sesji co miesiąc – półtora. Naczynko odbarwia się już w trakcie zabiegu, jednak jego całkowite usunięcie trwa od 2 do 6 tygodni.

Bezpośrednio po zabiegu widoczne może być zaczerwienienie i obrzęk, co ma związek z wysoką temperaturą potrzebną do obkurczenia naczynka. Krew, która się w nim znajdowała, ulega stopniowemu rozpadowi, co może się objawiać ciemniejszym śladem na skórze. Nie należy się tym niepokoić, jest to bowiem przejściowe. Rezultatem zabiegu będzie skóra o jednolitym kolorycie, pozbawiona czerwonych pająkowatych zmian, a przede wszystkim: zdrowsza i bardziej odporna.

śr. ocena 5 / głosów 5