Znaczenie szczepień zwierząt

Wykonywanie regularnych szczepień zwierząt domowych jest niezwykle ważnym elementem dbania o ich zdrowie. Jeżeli chcemy mieś pewność, że nasz pies czy kot nie zachorują na żadne poważne choroby zakaźne, koniecznie powinniśmy raz w roku zgłaszać się do gabinetu weterynaryjnego, aby wykonać odpowiednie zastrzyki.

Mity na temat szczepień

Niestety w ostatnich latach coraz częściej słychać głosy różnego typu ruchów antyszczepionkowych. Najgłośniej słychać je w odniesieniu do szczepień ochronnych dzieci, jednak szczepienia zwierząt domowych również w niektórych kręgach mają swoich przeciwników. Całkowicie niesłusznie.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, weterynarz w Kliniki Weterynaryjnej Vetriver niedaleko Warszawy: Najczęściej podawanym argumentem przeciwników szczepień zwierząt jest to, że choroby zakaźne, którym mają one przeciwdziałać w zasadzie już nie występują. Zgoda, jednak nie występują dlatego, że udało się je skutecznie zwalczyć, właśnie poprzez obowiązkowe szczepienia psów i kotów. Nie ma jednak co się oszukiwać, że takie choroby, jak nosówka, koronawiroza, wirusowe zapalenie wątroby czy wreszcie wścieklizna, nie powrócą, jeżeli zaprzestaniemy wykonywania szczepień.

Nawet najbardziej zadbane zwierzęta każdego dnia mają kontakt z potencjalnymi nosicielami tych chorób, z innymi zwierzętami domowymi i dzikimi, szkodnikami czy ludźmi, które nawet jeżeli same nie są chore, to mogą być nosicielami niebezpiecznych wirusów i bakterii. Szczepienia ochronne zwierząt, zwłaszcza takich, które wychodzą na zewnątrz domu, są więc podstawowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jakie szczepienia powinniśmy wykonywać?

Szczepienia przeciw wściekliźnie

Podstawowym szczepieniem jakiemu powinny być poddawane zwierzęta domowe jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Według przeprowadzanych cyklicznie badań choroba ta praktycznie już nie występuje w krajach Unii Europejskiej, jednak z racji tego, że cały czas zdarzają się jej przypadki w krajach ościennych, i chore zwierzęta mogą pojawić się także u nas, wykonywanie tych szczepień jest cały czas obowiązkowe i każde zwierzę domowe powinno być szczepione przeciw wściekliźnie raz w roku.

Inne szczepienia obowiązkowe

Oprócz szczepień przeciwko wściekliźnie zwierzęta domowe powinny być także poddawane innym szczepieniom profilaktycznym. W przypadku psów jest to szczepienie chroniące naszych czworonożnych przyjaciół przed zachorowaniem na nosówkę, parawirozę i zakaźne zapalenie wątroby, natomiast w przypadku kotów, szczepienie przeciw panleukopenii, herpeswirozie i kaliciwirozie. Szczepienia te co prawda nie pozwalają na całkowite wyeliminowanie ryzyka zachorowania na te choroby, jednak pozwalają zwiększyć odporność zwierząt, dzięki czemu nawet w przypadku zakażenia, objawy choroby będą mniejsze i będziemy mieli większe szanse na całkowite wyleczenie naszych pupili.