W jaki sposób umieścić fototapetę na ścianie?

Fototapeta jest prostym sposobem na odmianę swojego wnętrza. Niestety, nawet najpiękniejsza fototapeta nie będzie się dobrze prezentować, gdy będzie niepoprawnie przyklejona do ściany. Jak zabrać się za klejenie fototapet? Czy wszystkie ich rodzaje mocuje się do ściany tak samo? Jakie narzędzia będą potrzebne? Odpowiedzi na te pytania uzyskasz poniżej.

fototapeta

Klejenie fototapet papierowych

Gdy kupujemy fototapetę, chcemy natychmiast zobaczyć efekt. Zanim jednak przystąpimy do klejenia, trzeba przygotować ścianę, a także bryty fototapety. Jak zabrać się za tapetowanie krok po kroku?

 1. Po zakupie fototapetę papierową rozpakuj, a zwoje poluzuj i ustaw pionowo. W tej pozycji muszą spędzić ok. 2‒3 dni, aż zapach farby zaniknie.
 2. Będziesz potrzebować kleju przeznaczonego do tapet papierowych. Przygotuj go wg instrukcji na opakowaniu.
 3. Przy użyciu nici i ciężarka nakreśl pionową linię wyznaczającą krawędź tapety.
 4. Używając szerokiego pędzla do tapet, pokryj bryty klejem.
 5. Dopilnuj, aby każda rolka namakała przez 1,5 minuty. Dla precyzji użyj stopera. W czasie namakania bryt musi być rozłożony.
 6. Klejenie rozpocznij od strony okna. Kolejne bryty przyklejaj na zakładkę, o ile producent ją przewidział. Powinna mieć ok. 3‒5 mm.
 7. Kolejne bryty powinny być przyklejane tak szybko, jak to możliwe.

Klejenie fototapet na flizelinie

Wśród fototapet największą popularnością cieszą się te na podłożu flizelinowym. Szeroki wybór tego rodzaju fototapet oferuje Kraina Barw. Tapety na flizelinie klei się na styk, a nie na zakładkę. Warto skorzystać z pomocy drugiej osoby! Oto etapy pracy:

 1. Bezpośrednio po zakupie fototapeta na flizelinie powinna zostać rozpakowana, a zwoje poluzowane i ustawione pionowo. Gdy zapach farby uleci – trwa to 2,3 dni – można przystąpić do dalszych etapów.
 2. Co najmniej 2 godziny przed klejeniem tapety trzeba zagruntować ścianę. Można do tego użyć kleju do gruntowania albo gruntu malarskiego.
 3. Dołączony do zestawu klej do tapet należy rozpuścić, postępując zgodnie z instrukcją na jego opakowaniu.
 4. W miejscu, gdzie będzie krawędź fototapety, warto nakreślić pionową linię. Można się posiłkować nicią z obciążeniem, aby wyznaczyć linię prostopadłą do podłoża.
 5. Jeżeli wzór jest umieszczony na kilku rolkach (brytach), ułóż je w kolejności, aby przez przypadek nie pomieszać brytów.
 6. Klej nanosi się wyłącznie na ścianę. Najwygodniej robi się to przy użyciu pędzla do tapet albo wałka do emulsji.
 7. Do pokrytej klejem ściany mocujemy suchą fototapetę. Pamiętaj, aby bryty kleić na styk, a nie na zakładkę!
 8. Dociśnij tapetę wałkiem tapeciarskim lub wałkiem malarskim o krótkim włosiu. Nie rób tego ręką ani ścierką – fototapetę na flizelinie łatwo w ten sposób uszkodzić.

Na sam koniec pozostaje tylko usunięcie nadmiaru kleju wilgotną ściereczką. Jeżeli fototapeta okazała się za szeroka, możesz dociąć ją po wyschnięciu.

śr. ocena 5 / głosów 5