Do czego służą profile tapicerskie?

Profilami tapicerskimi nazywamy pręciki i wężyki różnej grubości, które najczęściej wykorzystywane są do wykończenia mebli tapicerowanych. Znajdziemy je więc w meblach wypoczynkowych, relaksacyjnych, sypialnianych, obiektowych, czy biurowych krzesłach. Profile tapicerskie produkowane są z różnych materiałów, w zależności od potrzeb klienta. Mają też kilka innych ciekawych zastosowań, o których opowiemy w naszym artykule.

profile-tapicerskie

Wykończenie mebli tapicerowanych

Profile stosowane w tapicerstwie stanowią element wykończeniowy mebli. Dzięki ich wykorzystaniu poprawiamy trwałość połączeń, ponieważ profile przysłaniają miejsca zszycia, które bez zabezpieczenia łatwo się zużywają, przecierają, pękają. Dostępne są profile miękkie, elastyczne i sztywne, transparentne lub kolorowe. Przysłonięcie miejsc zszycia profilami tapicerskimi dodatkowo poprawia estetykę mebli, które łatwiej też utrzymać w czystości.

Przy szwach zwykle gromadzi się kurz i inne zanieczyszczenia, które trudno jest usunąć, nie uszkadzając przy tym miejsca zszycia – mówi nam przedstawiciel firmy Mebel-Art z miejscowości Chróścice.

Dotyczy to przede wszystkim mebli z jasnych materiałów, które chętnie wybieramy do naszych domów i mieszkań.

Wykończenie toreb, plecaków, kosmetyczek i piórników

Profile tapicerskie wykorzystywane są także do wykańczania różnego rodzaju toreb i plecaków, kosmetyczek, czy piórników. Obszyte obrzeża są trwalsze i nie brudzą się. Kobieta w czasie dnia przynajmniej kilka razy sięga po swoją torebkę, plecaki najmłodszych często lądują na podłodze, a plecaki turystyczne ocierają się o inne bagaże w różnych środkach transportu. To ważne, by ich wykończenie było solidne. Brzegi kosmetyczki łatwo jest wybrudzić kolorowymi, czy tłustymi kosmetykami, dlatego również należy je zabezpieczać, a profile tapicerskie świetnie się przy tym sprawdzają. Podobnie jest z piórnikami, w których lądują nie tylko zamknięte długopisy.

Inne komponenty do mebli tapicerowanych

Komponenty do mebli tapicerowanych to nie tylko profile. Inne komponenty wykorzystywane przy produkcji mebli tapicerowanych i materacy to między innymi:

  • elastyczne i nieelastyczne pasy oparciowe i siedziskowe o różnych szerokościach,
  • włókniny: przede wszystkim filc i fizelina o różnej granulacji,
  • ozdobne guziki tapicerskie z kryształkami do nawlekania, z otworem lub uszkiem,
  • dodatki pasmanteryjne: tasiemki do pikowania i podkładki pod nie, pętelki naciągowe i sztegi mocujące, igły do pikowania i igły do przewlekania sznurków, guziki o różnych średnicach, w przeróżnych barwach.

Podsumowując, nawet meble, które na pierwszy rzut oka wydają nam się bardzo proste, wykonywane są z wykorzystaniem mnóstwa komponentów. Pozwalają one scalić poszczególne elementy, zabezpieczyć je, a także udekorować.

śr. ocena 5 / głosów 5