Jak wybrać zanętę na karpia?

Uprawianie wędkarstwa wymaga przede wszystkim stworzenia odpowiednich warunków, wyposażenia się w sprzęt oraz zagwarantowania sobie dostępu do ryb. Aby skuteczność łowienia była większa, a prawdopodobieństwo udanego połowu wyższe – stosuje się zanętę. Rozsypana na powierzchni wody niewielka ilość pokarmu wabi ryby i utrzymuje je w zasięgu zestawu. Specjalną zanętę stosuje się również przy połowie karpi.

Jaką rolę pełni zanęta? 

Tradycyjne łowienie ryb na wędkę większości osób kojarzy się z nabijaniem na haczyk wijącego się robaka i zarzucaniem go do wody. Potem pozostaje już tylko oczekiwanie na rybę, która skusi się na ten przysmak i nadzieje na haczyk. Taki klasyczny obraz wędkowania nie jest już dzisiaj standardem. Wędkarstwo ewoluowało, a większe oczekiwania amatorów łowienia ryb przyczyniły się zarówno do unowocześnienia sprzętu, jak i metod. Pojawiło się też wędkarstwo gatunkowe, do którego zalicza się karpiarstwo. Pomimo wprowadzenia wielu nowych technik, materiałów i wyposażenia, pewne metody pozostały i są stosowane do dziś. W ich ramach stosowana jest również zanęta na karpia. Podobnie jak sama przynęta, tak i ona powinna być dostosowana do gatunku łowionych ryb. Aby były one wabione zapachem i kolorami, konieczne jest dobranie produktu, który lubią poszczególne gatunki. Rozsypana na wodzie właściwa zanęta sprawi, że będą one gromadzić się w jej pobliżu i z większym prawdopodobieństwem skonsumują też to, co jest na haczyku.

Zapachy, które lubią karpie

Pomimo niskiego poziomu rozwoju, karpie (podobnie jak wiele innych gatunków ryb), mają ukształtowane zmysły smaku, węchu i wzorku. W efekcie ze sporych odległości rozpoznają aromat, który kojarzy im się z lubianym pokarmem. Te cechy wykorzystują producenci zanęty, którzy dodają do niej środki aromatyczne, wabiące ryby w strefę łowiska. W ofercie firmy RK Baits, która specjalizuje się w produktach dla wędkarzy karpiowych, można znaleźć m.in. kulki proteinowe o smaku i aromacie ananasów, czosnku czy egzotycznych przypraw. Zanętę można też stworzyć samodzielnie, „zasilając” ziarno czy nasiona specjalnymi pokarmami w płynie. Poza ananasem czy słodkimi cukierkami karpie lubią też inne aromaty. Te najbardziej pożądane to: truskawka, ryba, orzech, brzoskwinia, wanilia, kukurydza, pomarańcza, kałamarnica, krab itp.

Kolory zanęty – czy mają znaczenie?

W ofercie producentów zanęt i przynęt można znaleźć przynęty i zanęty w różnych kolorach. Przykładowe kulki proteinowe są dostępne w barwie czerwonej, żółtej, białej i kilku innych. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy rybi zmysł wzroku jest na tyle dobrze rozwinięty, aby je rozpoznawał. Specyfiką wody jest to, że zmienia sposób odbijania się promieni świetlnych. W efekcie każdy kolor jest inaczej postrzegany. Kolor zanęty ma jednak znaczenie w określonych warunkach środowiskowych. W płytkich czystych wodach podczas połowów w słoneczne dni sprawdza się zanęta biała. W mętniejszej wodzie karpie rozpoznają zanęty żółte i odcienie czerwieni.

śr. ocena 5 / głosów 5