Wyroby ze szkła kryształowego

Często z okazji świąt lub innego rodzaju uroczystości rodzinnych na stole pojawia się najlepsza zastawa porcelanowa, srebrne sztućce, a także kryształowe kieliszki, na co dzień przechowywane niczym rodzinne skarby. Wszystkie te elementy kojarzą się bowiem z elegancją i luksusem, toteż wykorzystywane są tylko na specjalne okazje. Przedstawiamy charakterystykę wyrobów ze szkła kryształowego.

wyroby-z-krysztalu

Dlaczego kryształy traktowane są tak wyjątkowo?

W naszym kraju z ogromnym szacunkiem podchodzi się do wyjątkowych przedmiotów, w tym do porcelanowej zastawy oraz kryształowych kieliszków. Wynika to zarówno z naszej narodowej tradycji i kultury, jak również z historii. W czasach, w których dobra luksusowe były w Polsce nie do zdobycia, kryształy były wyjątkowo pożądane.

Z tego powodu, w zasadzie w każdym polskim domu można znaleźć komplet kieliszków ze szkła kryształowego. Często używane są one przez lata i stanowią rodzinne pamiątki.

Czym jest szkło kryształowe?

Szkło kryształowe, potocznie zwane kryształem, jest niczym innym, jak szkłem ołowiowym. Nazwa ta brzmi dość nieprawdopodobnie w odniesieniu do czegoś tak kruchego, jak szkło, jednak rzeczywiście ołów jest bardzo istotnym składnikiem szkła ozdobnego.

Zgodnie z normą, kryształami nazywać można takie wyroby szklane, które w swoim składzie mają co najmniej 18 proc. ołowiu. Często dekoracyjne elementy szklane, w tym kieliszki i żyrandole, posiadają nawet 80 proc. tego pierwiastka. Jak widać, ołów ma ogromnie ważne znaczenie dla jakości gotowych kryształów – wyjaśnia ekspert reprezentujący sklep internetowy Porcelana24.pl.

Zalety szkła kryształowego

Sekret ołowiu tkwi w jego niezwykłej jak na metal miękkości. Dzięki niej, szkło kryształowe świetnie nadaje się do rzeźbienia. Poza tym, ołów zmniejsza jego lepkość, dzięki czemu masa szklana jest bardziej podatna na topienie i formowanie. Ta cecha pozwala tworzyć szklane żyrandole, ozdoby oraz inne kryształowe elementy dekoracyjne, o różnych kształtach i w różnych rozmiarach.

Poza wcześniej wymienionymi, szkło kryształowe posiada także inne ważne zalety, takie jak chociażby współczynnik załamania światła. W zwykłym szkle wynosi on ok 1,5, podczas gdy w szkle kryształowym może osiągnąć nawet o 20 proc. wyższe wartości, przez co uzyskuje się specyficzny dla kryształu blask.

Co ciekawe, do wytwarzania szkła ołowiowego używany jest także arszenik, jednak jego obecność związana jest tylko z procesem technologicznym i nie ma związku z walorami dekoracyjnymi jakie prezentują kryształy.

śr. ocena 5 / głosów 7