Implantologia. Charakterystyka działu

Implantologia jest jedną z dziedzin stomatologii. Pozwala na zrekonstruowanie brakującej części korzeniowej zęba, aby nadal cieszyć się pięknym uśmiechem. Jest bowiem wiele przyczyn wpływających na konieczność wstawienia implantu, nie tylko choroba, ale również wypadek, na który tak naprawdę nikt nie ma wpływu.

Charakterystyka implantów

Implanty to wszczep, zazwyczaj przypominający w swoim wyglądzie śrubę, mający za zadanie zastąpić funkcję korzenia – wyjaśnia nasz specjalista z gabinetu stomatologicznego Ferreus.. Do implantu można przymocować koronę bądź – kiedy ubytków jest więcej – zastosować innego rodzaju rozwiązania, pozwalające rozwiązać problem utraty własnego uzębienia.

Implanty wykonane są z tytanu i mają część korzeniową oraz część koronową. Dzisiaj możliwe jest także wstawienie implantów jednoelementowych, które można jednak zastosować jedynie w idealnych warunkach kostnych pacjenta.

Kwalifikacja pacjenta do implantów

Każdy pacjent chcący wszczepić sobie implant zęba, musi przejść przez odpowiednią procedurę. Na pierwszej wizycie w wybranym przez siebie gabinecie stomatologicznym dowiaduje się, jakie ma możliwości na uzupełnienie ubytków zębowych. Jeśli zdecyduje się na wszczepy, konieczne będą badania krwi, zdjęcie RTG oraz wykonanie modeli diagnostycznych. Następnie lekarz przedstawia całościowy plan leczenia, co zazwyczaj odbywa się podczas drugiej konsultacji. Niekiedy konieczne są dodatkowe procedury, które również musi przedstawić, a także uzupełnić formularz dotyczący stanu zdrowia pacjenta. Na trzeciej wizycie dochodzi już do zabiegu implantacji, który zazwyczaj poprzedza branie antybiotyku. Nie trzeba żadnych innych przygotowań, po zabiegu zaś należy przyjmować leki przeciwbólowe oraz przeciwobrzękowe, aby jak najszybciej wrócić do formy. W przypadku szwów nierozpuszczalnych konieczne będzie ich zdjęcie po około 10 bądź 14 dniach.

Wady i zalety implantów

Chociaż implanty mają swoje zalety, mają też niepodważalne wady. Warto się z nimi zapoznać, aby podjąć ostateczną decyzję co do poddania się zabiegowi. Do zalet implantów zaliczają się:

  • Możliwość zastąpienia chorego bądź usuniętego zęba
  • Długoterminowe rozwiązanie, dobrze wstawione implanty mogą służyć do końca życia
  • Lepszy komfort życia – implanty wyglądają jak naturalne zęby.

Najważniejsze wady to z kolei:

  • Wysoki koszt wstawienia implantów
  • Długi czas rehabilitacji, ponieważ implanty muszą się zrosnąć z kością
  • Możliwość odrzucenia implantu
  • Wymóg starannej higieny.

Warto jak najlepiej dbać o swoje zęby, aby nie musieć korzystać z tak zaawansowanych zabiegów stomatologii.