Kiedy należy wykonać badanie dna oka?

Badania oczu pozwalają na szybkie wykrycie początkowych stadiów wielu chorób, dlatego warto przeprowadzać je regularnie. Każde z nich ma nieco inne przeznaczenie. Czasem konieczne jest wykonanie badania dna oka. Powinien o tym zadecydować lekarz i wystawić odpowiednie skierowanie. Kiedy badanie dna oka jest niezbędne i dlaczego warto je realizować?
Kiedy badanie dna oka jest niezbędne?
Badanie dna oka jest potrzebne w konkretnych przypadkach. Pozwala ono bowiem na wykrycie różnych chorób, nie tylko tych związanych ze wzrokiem. Takie badanie wykonuje się w różnym wieku, a skierowanie na jego przeprowadzenie powinien wydać lekarz. Może być to zarówno okulista, jak i diabetolog czy nawet kardiolog, ponieważ regularne kontrolowanie dna oka pozwala na zauważenie schorzeń dotyczących również wielu innych narządów.
Na ogół przed 40. rokiem życia badanie dna oka powinno się przeprowadzać raz na 3 lata, a później – raz na 2 lata. Wszystko zmienia się jednak w sytuacji, gdy pacjent jest chory na jaskrę, znajduje się w grupie ryzyka czy cierpi na takie choroby, jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Wskazaniem do wykonania badania dna oka są również wszelkie schorzenia neurologiczne lub podejrzenie guza wewnątrzgałkowego. Warto skontaktować się z okulistą, by sprawdzić, czy w Twoim przypadku konieczne jest częstsze przeprowadzanie takich kontroli.
Badanie dna oka trzeba wykonać także wtedy, kiedy zauważysz niepokojące objawy, np. ubytki w polu widzenia, problemy z rozpoznawaniem barw, widzenie różnych wielkości przedmiotów czy pojawiające się błyski i czarne plamki. Leczenie chorób oczu po ich wczesnym wykryciu jest znacznie łatwiejsze, dlatego nie warto czekać z wizytą u lekarza. Wszelkie niepokojące sygnały powinny być powodem do odwiedzenia specjalisty.
W czym pomaga badanie dna oka?
Badanie dna oka pozwala na wykrycie różnych chorób, które nie zawsze są związane z narządem wzroku. Jest to bowiem bardzo dokładny proces przeprowadzany przez specjalistów. Mowa tu o takich schorzeniach, jak na przykład:
- anemia,
- nadciśnienie,
- cukrzyca,
- miażdżyca,
- białaczka,
- guz mózgu.
Odpowiednio przeprowadzone badanie pozwala również na wykrycie jaskry czy wszelkich uszkodzeń siatkówki. Na tej podstawie można wdrożyć odpowiednie badania lub wybrać okulary. Podobne produkty znajdziesz m.in. w salonie optycznym Vision Optyk w Tucholi. Warto bowiem pamiętać, że w skład grupy ryzyka wchodzą także osoby, które borykają się z wadą wzroku powyżej 3,5 dioptrii. W ten sposób można sprawdzić, czy siatkówka nie zaczyna się odwarstwiać i wyeliminować problem odpowiednio wcześnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Medycyna estetyczna
Ambasada Piękna Salon Mody i Urody&Spa Bożena Klos
woj. śląskie44-210 Rybnik, Dąbrówki 3B
-
Dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja
Truteks Tomasz Ziemiński
woj. warmińsko-mazurskie10-275 Olsztyn, Moniuszki 16
-
Lekarze - psychiatrzy
Gabinet hipnozy i psychoterapii Magdalena Dorau
woj. łódzkie91-129 Łódź, Traktorowa 22 lok. 14