Zalety stosowania okrągłych kanałów wentylacyjnych

Wykonane z najrozmaitszych materiałów, kanały wentylacyjne mogą przybierać zasadniczo trzy kształty: prostokątny, okrągły i owalny, czyli niejako połączenie pierwszych dwóch powstałe w wyniku odpowiedniego spłaszczenia kanału okrągłego. W niektórych sytuacjach konieczne może okazać się zastosowanie przewodu prostokątnego. Wszędzie jednak tam, gdzie da się zainstalować każdy z nich, lepiej zdecydować się na ten okrągły. Dlaczego?

System wentylacyjny składa się z sieci rozprowadzonych po całym domu przewodów, montowanych zazwyczaj pionowo wzdłuż wewnętrznych ścian, przy czym dopuszczalne odchylenie od pionu może czasami wynosić nawet 30 stopni. Bywa to uzależnione od konstrukcji budynku, do której dostosować trzeba przekrój rzeczonych przewodów. Jest to łatwiejsze w przypadku tych prostokątnych. Przy większych średnicach przewodów okrągłych znacznie trudniej uniknąć ewentualnej kolizji z elementami konstrukcyjnymi, bowiem to właśnie średnica określa, ile miejsca potrzeba na montaż.

Taniej

Jest to jednak praktycznie jedyny ich minus, zazwyczaj zresztą właściwie nieistotny. Szereg zaś zalet sprawia, że jeśli tylko można zainstalować przewody okrągłe, takie właśnie się instaluje.

– Bardzo istotną cechą jest chociażby znacznie atrakcyjniejsza w porównaniu z kanałami prostokątnymi cena – mówi fachowiec z wyspecjalizowanej w technologiach wentylacyjnych firmy Spirowent Z uwagi na okrągły kształt i związaną z nim powtarzalność niższe są koszty produkcji (która po prostu trwa krócej), a także łatwiejszego magazynowania. Na cenę wpływa również fakt, że w przypadku przewodów blaszanych do wytworzenia tych okrągłych można użyć cieńszej blachy, jako że są one bardziej odporne na zgniecenia i odkształcenia.

Łatwiej, szybciej

Również montaż okrągłych kanałów wentylacyjnych jest więc łatwiejszy niż w przypadku przewodów prostokątnych. Te ostatnie są bowiem cięższe i wymagają przynajmniej dwupunktowego mocowania, podczas gdy do zamocowania przewodu okrągłego wystarczy tylko jeden punkt. W związku z tym instalacja trwa znacznie krócej, co także może się korzystnie odbić na kosztach jej przeprowadzenia. Podobnie w przypadku montażu izolacji – jest on łatwiejszy w przypadku kanału okrągłego, który przy tych samych parametrach przepływu wymaga też użycia mniejszych ilości materiału izolacyjnego niż kanał prostokątny.

Lepiej

Okrągłe kanały wentylacyjne cechują się wreszcie lepszymi parametrami hydraulicznymi, wykazując mniejszy opór przepływu. Dzięki zastosowaniu specjalnych uszczelek są również bardziej szczelne, chroniąc np. przed niespodziewanymi przeciągami. Bazujący na nich system wentylacyjny działa więc poprawniej niż w przypadku kanałów prostokątnych, jest też łatwiejszy w czyszczeniu, które również ma niebagatelne znaczenie dla bezproblemowej eksploatacji.