Jaką żyłkę kupić? Poradnik wędkarza

Czy wiesz, że dawniej żyłki wędkarskie wytwarzane były z jedwabiu? Obecnie produkuje się je właściwie wyłącznie z tworzyw sztucznych, w tym z nylonu, poliamidu i PVDF, dzięki czemu są one znacznie wytrzymalsze. Jednak na to, jak dana żyłka sprawdzi się w użyciu, wpływa wiele czynników. Jej grubość, wytrzymałość, a nawet barwa powinny być dopasowane m.in. do miejsca i metody połowu oraz rodzaju ryb.

zylka-do-wedki

Trudno wyobrazić sobie większy powód do rozczarowania niż żyłka zerwana podczas holu. Toteż przed każdym sezonem warto wymienić żyłkę, a w razie potrzeby – nawet częściej. Pamiętajmy, że na wytrzymałość żyłki negatywnie wpływa czas, nawet gdy jest ona nieużywana.

Żyłki wyraźnie słabną w miejscach wiązań, poważnie szkodzi im długotrwała ekspozycja na słońce, a także kontakt ze środkami chemicznymi. Dlatego żyłkę należy przechowywać zawsze w suchym i zacienionym miejscu – radzi nasz rozmówca z firmy Expert.

Wybieramy żyłkę – grubość i kolor

Na większości opakowań żyłek wędkarskich umieszczona jest informacja o ich przeznaczeniu oraz deklarowane przez producenta parametry. Warto zdawać sobie sprawę, że niewiele firm produkujących artykuły wędkarskie jest ze swoimi klientami w 100% szczera w tej kwestii. Chcąc mieć pewność, że opis żyłki jest zgodny ze stanem faktycznym, zawsze sprawdzaj, czy dany produkt posiada certyfikat ISO 2062. Jest to gwarancja, że żyłka została przetestowana pod kątem jakości przez międzynarodową organizację EFTTA.

Planując połów niewielkich ryb, takich jak okoń, płoć, wzdręga czy ukleja, można sięgać po żyłkę o przekroju 0,8-0,16 mm. Do łowienia karpi, szczupaków, leszczy i sandaczy, a więc większych gatunków, potrzebna będzie już grubsza żyłka o średnicy od 0,16 do 0,30 mm.

W kwestii odpowiedniego koloru żyłki wciąż brak zgodności nawet wśród doświadczonych wędkarzy. Jedni twierdzą, że powinien być dobrany do barwy wody i dna w taki sposób, by żyłka była jak najmniej widoczna, co ma zwiększyć szanse brania. Inni zwracają uwagę na to, że tak naprawdę nie wiemy, w jaki sposób ryby widzą barwy, a intensywny kolor żyłki ułatwia zadanie wędkarzowi, zwłaszcza jeśli korzysta z metody spinningowej.

Dobór żyłki do metody

Żyłkę wędkarską dobieramy także do metody połowu. W przypadku metod gruntowych i spławikowych należy sięgać po żyłki odporne na przetarcia, najlepiej tonące, o kolorze dopasowanym do barwy dna. Warto zwracać uwagę na rozciągliwość – zbyt duża może być utrudnieniem podczas zacinania. Przy spinningu żyłka powinna być więc jak najmniej rozciągliwa. Żyłek pływających używa się podczas powierzchniowego łowienia na wolną żyłkę i przy metodzie bolońskiej.

śr. ocena 5 / głosów 5